Różne rodzaje lamp wiszących – jak je wybierać?

Lampy wiszące spełniają najczęściej funkcję oświetlenia głównego. Dzięki nim nasze wnętrza są jasne, komfortowe w użytkowaniu, a aranżacje harmonijne. Bez tego typu oświetlenia trudno się obyć, niezależnie od pomieszczenia i jego funkcji. Lampy wiszące to jednak mnogość rodzajów, konstrukcji, kolorów, detali. Jak je dobierać do poszczególnych wnętrz i ich funkcji?

Lampy z (nie)przezroczystymi kloszami

Popularnością ostatnio cieszą się lampy, których klosze są nieprzezroczyste. Niemalże całkowicie osłonięta żarówka i wąski wlot u dołu klosza, pozwalają uzyskać kierunkowe oświetlenie. Wiązka świetlna pada jedynie na wybrany, stosunkowo niewielki fragment przestrzeni, mebel czy element wyposażenia. Światło staje się zatem bardzo dyskretne, przytulne wręcz, a do tego dodatkowo eksponuje oświetlane elementy.

Lampy wiszące z kloszami otwartymi tylko ku dołowi, ponownie z dość wąskim otworem na dole, ale za to mlecznym szkłem, dają podobny efekt, jeśli pod uwagę brać klimat wnętrza. Plusem jest natomiast światło delikatnie sączące się przez ścianki klosza. Dzięki temu całe pomieszczenie zostaje subtelnie, ale równomiernie oświetlone. Propozycje lamp wiszących zarówno z kloszami nieprzezroczystymi, jak i półprzezroczystymi, można znaleźć w ofercie sklepu https://lampy.it/. Jeśli poza funkcjonalnością stawiamy na wyjątkowy klimat wnętrza, będzie to świetny wybór.

Obydwie powyższe propozycje są dobrym wyborem do jadalni, nad stół. Sprawdzą się również nad biurkiem w domowym miejscu pracy, lub zamontowane nad niskim stolikiem kawowym w salonie. Uzyskiwana w ten sposób atmosfera jest pożądana również w sypialniach, więc i tutaj warto znaleźć miejsce dla wykonanych w ten sposób lamp wiszących.

Tradycyjne żyrandole i wiele punktów świetlnych

Po drugiej stronie barykady pojawiają się lampy wiszące dla miłośników wnętrz tradycyjnych, klimatów glamour i luksusowych. Są to klasyczne żyrandole wiszące. Mogą mieć punkty świetlne skierowane ku górze, bez żadnych kloszy, czym przywodzą na myśl dawne świeczniki montowane pod sufitem. Innym rozwiązaniem są nowoczesne żyrandole – rozbudowane lampy, których żarówki zostają osłonięte rozmaitymi kloszami. Eleganckie, luksusowe, wyrafinowane, nierzadko łączące w sobie kolory złota i miedzi, a także srebra, do tego ociekające kryształkami i efektownie odbijającym światło szkłem.

Naga żarówka i kolorowy przewód? Punkt dla loftów!

Niczym nieosłonięta żarówka, widoczny żarnik, a do tego kolorowy przewód. Takie lampy wiszące brzmią nietypowo i wyglądają nietypowo. Są jednak doskonałym uzupełnieniem typowych loftów oraz wnętrz urządzanych w stylu industrialnym. Co więcej, różnorodność ich wykonania, możliwość zastosowania żarówki w ciekawym kształcie, przezroczystej lub mlecznej, pozwala na uzupełnienie wystrojów niekoniecznie industrialnych.

Pojedynczy punkt wiszący, a tak naprawdę żarówka na długim przewodzie zwisającym z sufitu, niekiedy zyskuje na oprawie – metalowej klatce. I tutaj nie brakuje pomysłów na kształty owych klatek, ich kolory, dzięki czemu całość może prezentować się bardzo oryginalnie, a uzupełnienie o inne typy lamp w danym pomieszczeniu, stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Im więcej i im większe punkty świetlne, tym bardziej widoczne. Z tego względu dla wystrojów nasyconych kolorami, bogatych liczbą elementów wyposażenia, poleca się mniejsze konstrukcje, na przykład z kloszami z przezroczystego szkła, które świetnie wtapia się w tło. Reszta należy już tylko do nas!