Kupujemy garnitur – 5 elementów, na które warto zwrócić uwagę

Szukasz idealnego garnituru? Sprawdź nasz poradnik, aby wiedzieć na co zwracać uwagę podczas zakupu. Czas poświęcony na czytanie nie będzie zmarnowany!

Garnitur towarzyszy w życiu mężczyzny bardzo często. Zaczynając od studniówki, matury, pierwsze rozmowy kwalifikacyjne, własny ślub czy spotkania biznesowe. Niezależnie czy podobają Ci się garnitury slim czy o normalnym kroju – dobór garnituru to wybór na wiele lat. Dlatego warto wybierać mądrze, abyś czuł się w nim dobrze i przy okazji, żebyś nie wyrzucił zainwestowanych pieniędzy w błoto. Sprawdź nasze rady, byś mógł świadomie kupować garnitur.

Jak wybierać garnitur?

„Każdy mężczyzna może wyglądać dobrze, tylko nie każdy o tym wie” – dlatego chcemy Ci pomóc we właściwym wyborze garnituru. Kieruj się prostymi – aczkolwiek ważnymi – zasadami umieszczonymi poniżej, a dobierzesz garnitur, który posłuży Ci przez długie lata.

Element nr 1 – wybierz garnitur do swojej sylwetki.

Dopasowanie garnituru do sylwetki jest niezwykle istotne. Zbyt duży garnitur optycznie pogrubia oraz sprawia, że sylwetka jest bezkształtna. Z kolei zbyt ciasny i krótki garnitur wygląda karykaturalnie.

Sprawdź zatem następujące rzeczy po ubiorze garnituru:

  • czy marynarka zakrywa pośladki i kończy się na początkowej linii ud?
  • czy klapy marynarki przylegają do klatki piersiowej i nie odstają?
  • czy po zapięciu guzika marynarka nigdzie się nie marszczy i nie odkształca?
  • czy marynarka przylega do pleców i klatki piersiowej?
  • czy rękawy kończą się przed przegubem nadgarstka?
  • czy spodnie opierają się na przyszwie buta (i nie odkrywają kostek lub nie sięgają do samej ziemi)?

Jeśli sprawdziłeś powyższe elementy i wszystko pasuje – to garnitur jest idealnie dopasowany do Twojej sylwetki.

Element nr 2 – zwracaj uwagę na tkaninę

Tkanina z jakiego wykonany jest garnitur przede wszystkim powinna charakteryzować się trwałością. Najbardziej szlachetną tkaniną jest wełna. Wytrzymała i zarazem elegancka. Garnitury wykonane z grubszej wełny dostosowane są do noszenia jesienią oraz zimą. Cieńsze są doskonałe na wiosnę i lato. Staraj się unikać materiałów sztucznych, szczególnie poliestru, ponieważ w wysokich temperaturach Twoja skóra nie będzie oddychać.

Jak wybierać garnitur w sklepie internetowym?

Element nr 3 – patrz na detale

Czy garnitur posiada staranne obszycia wokół zapięć guzika? Czy posiada dobrze skrojone rękawy oraz nogawki? Czy kieszenie w marynarce są ułożone symetrycznie? Czy butonierka jest usytuowana w prawidłowym miejscu?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco – jesteś na dobrej drodze do wybrania dobrego garnituru.

Element nr 4 – kolor garnituru

Kolor to kwestia mocno indywidualna, lecz jeśli poszukujesz garnituru na co dzień (do pracy lub spotkania biznesowe) lub okazjonalnie na wesele – postaw na uniwersalne kolory. W tym przypadku będzie to granat oraz grafit. To dwa kolory, które pasują na każdą okazję oraz najłatwiej do nich dobrać dodatki. Czarny garnitur obowiązuje podczas wyjść wieczornych.

Jak wybierać garnitur w sklepie stacjonarnym?

Element nr 5 – wzór garnituru

Najbardziej eleganckim typem garnituru jest garnitur gładki lub delikatnie prążkowany. Zapewni on uniwersalność w każdej sytuacji. Pasy oraz kratę przeznacz do kolejnego zakupu, kiedy będziesz wiedzieć jak wybrać podstawowy garnitur oraz w czym wyglądasz dobrze.