Najpopularniejsze rodzaje biżuterii damskiej

Nie od dziś króluje przekonanie, że kobiety kochają błyskotki.. Nikogo nie powinien więc zaskoczyć fakt, że widać w statystykach. Biżuteria damska z roku na rok odnotowuje kolejne rekordy jeśli chodzi o wartość sprzedaży. Złota, srebrna, plastikowa, wypełniona kamieniami szlachetnymi, minerałami, perłami czy beż żadnych dodatków – w każdej formie biżuteria cieszy się duża popularnością wśród kobiecej grupy konsumentów. Czy jednak potrafimy nazwać konkretne rodzaje ozdób, które mamy na sobie? Przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje biżuterii damskiej.

Pierścionki i obrączki

Drobna biżuteria nakładana na palec w kształcie okręgu. Obrączki od pierścionków różnią się przede wszystkim symboliką – często wskazują na połączenie ludzi związkiem małżeńskim. Zarówno pierścionki jak i obrączki mogą być wykonywane z metali szlachetnych, nie szlachetnych, materiałów syntetycznych i naturalnych, a także tworzyw sztucznych. Pierścionki i obrączki noszone są  zarówno na palcach rąk jak i stóp, chociaż w przeważającej części stosuje się je wyłącznie na dłoniach. Najpopularniejsze rodzaje pierścionków ze względu na okazję to pierścionki zaręczynowe, natomiast obrączek to obrączki małżeńskie.

Bransoletki

Bransoletki to rodzaj biżuterii noszony na nadgarstku lub nodze. Materiał wykorzystywany do ich produkcji jest praktycznie dowolny. Mogą to być zarówno metale szlachetne jak i tworzywa. Podobna dowolność występuje w przypadku wykorzystanych dodatków. Obecnie bransoletki mają różne przeznaczenie, nie tylko ozdobne. Mogą pełnić funkcje informacyjne np. w szpitalach lub symboliczne podczas wszelkiego typu eventów czy koncernów. Często wykorzystywane są również do zaznaczania bliskich sercu idei jak przyjaźń czy wyrażania poparcia ruchom społecznym.

Kolczyki i klipsy

Kolczyki i klipsy to biżuteria noszona na uszach oraz innych częściach ciała tzw. piercing. Kolczyki od klipsów różni sposób mocowania – kolczyki wymagają przebicia się przez skórę, natomiast klipsy to biżuteria zaciskowa. Oba rodzaje biżuterii mogą być ozdabiane różnego rodzaj dodatkami.

Naszyjniki, wisiorki, łańcuszki

Cala gama biżuterii noszona na szyi. Zarówno naszyjniki,  jak i wisiorki mogą być wykonana zarówno z metali szlachetnych, jak złoto czy srebro, jak i zwykłego sznurka. Łańcuszki wykonuje się natomiast z reguły z metali.

Broszki

Ozdoba przypinana do ubrania. Podobnie jak obrączki mogą pełnić  nie tylko funkcję ozdobną, ale też informacyjną oraz symboliczną.

Zegarki

Czasomierze również mogą pełnić funkcje biżuterii. Niejednokrotnie zegarki stają się dodatkiem chociażby do bransoletek czy wisiorków.