Jakie są domowe sposoby na lepszy sen? 3 sprawdzone metody

lepszy sen

Stres, zbyt intensywny tryb życia, zła dieta oraz nadmierna ilość pracy sprawiają, że coraz więcej osób ma problemy ze snem i szuka naturalnych sposobów na to, aby jakość snu poprawić. Zanim udamy się do specjalisty, zaczniemy leczenie farmakologiczne, możemy bardzo dużo spróbować zrobić samemu. Często niewielka zmiana może wystarczyć do tego, aby odczuć pozytywne efekty. Jakie są domowe sposoby na to, aby poprawić jakość snu?

Aby zachować komfort życia, a także bardzo dobry stan fizyczny oraz psychiczny, potrzebujemy snu. Przyjmuje się, że w zależności od sposobu życia, wieku, płci, rodzaju pracy, człowiek potrzebuje około ośmiu godzin snu, aby móc normalnie funkcjonować.

Trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie w pracy, w szkole, na uczelni, na placu zabaw lub na basenie, gdy będziemy cierpieć na mocne zmęczenie spowodowane niewyspaniem. Jak w domowych warunkach i domowymi sposobami poprawić jakość snu?

Zmiana diety na bardziej lekkostrawną

Pierwszym sposobem jest zmiana swoich nawyków żywieniowych oraz rezygnacja z jedzenia, które jest ciężkostrawne, wysoko przetworzone, zawiera dużą ilość soli oraz cukru. Warto zrezygnować z postaw tłustych, smażonych, kalorycznych i przejść na produkty lekkostrawne. Lżejsza dieta to nie tylko więcej zdrowia, ale normalna praca wszystkich układów.

Rezygnacja z papierosów, kawy, alkoholu

Drugi sposób to rezygnacja z nałogów. Szczególnie bardzo istotny wpływ na jakość snu ma rezygnacja z picia alkoholu i palenia papierosów, gdyż zawierają one bardzo duże ilości substancji pobudzających, utrudniających zasypianie. Zamiast tego powinniśmy raczej pomyśleć o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Sprawdzi się woda, soki naturalne, warzywa i owoce.

Wyciszenie się przed snem i redukcja stresu

Często nie możemy zasnąć i śpimy kiepsko, gdyż jesteśmy zdenerwowani. Obniżenie poziomu stresu jest kwestią kluczową, która jednak wymaga od nas dużej systematyczności i niekiedy zmiany trybu życia. Aby się mniej denerwować:

– warto planować z wyprzedzeniem,
– spisywać na kartkę rzeczy, które musimy zrobić,
– nie dopuszczać do nagromadzenia się problemów,
– rozwiązywać problemy tak szybko, jak to możliwe,
– ograniczyć użytkowanie komputera, telefonu, telewizji (zwłaszcza wieczorem),
– inwestować w spacery,
– uprawiać sport i być aktywnym fizycznie.

Często tego rodzaju zmiany praktycznie nic nie kosztują (poza czasem i systematycznością), mogą za to znacząco wpłynąć na polepszenie naszego komfortu życia.