Jak radzić sobie z bólem gardła w okresie jesienno-zimowym?

Sprawdzone sposoby na ból gardła - Orofar

Sezony przejściowe to czas, kiedy większość z nas musi pogodzić się z myślą o gorszym samopoczuciu, a nawet z poważniejszą infekcją. Kaszel, katar i ból gardła towarzyszą jesieni niezależnie od naszej zapobiegliwości. Szczególnie ta ostatnia dolegliwość bywa uciążliwa i niełatwa do zwalczenia.

Ból gardła – jak rozpoznać przyczynę?

Pierwszym skojarzeniem z większością jesiennych dolegliwości jest oczywiście grypa. Na szczęście nie wszystkie muszą być z nią jednoznaczne – najczęściej mamy jednak do czynienia ze zwykłym przeziębieniem. Jak właściwie rozpoznać źródło dolegliwości? Wystarczy lekkie osłabienie, by zaatakowały nas wirusy – a wraz z nimi pojawia się nagły ból, któremu często towarzyszy także katar. Kiedy bolą nas migdałki, możemy natomiast spodziewać się, że zaatakowały nas bakterie. W tym wypadku będziemy niestety obawiać się anginy. Inną przyczyną bólu gardła jest wysuszenie jego śluzówki, spowodowane przebywaniem w miejscu o niskiej wilgotności powietrza lub narażeniem się na działanie dymu tytoniowego. Jeżeli jednak podejrzewamy, że nasze dolegliwości nie mają nic wspólnego z przeziębieniem ani podrażnieniem śluzówki, a objawy długo się utrzymują, powinniśmy udać się z nimi do lekarza.

Sprawdzone sposoby na ból gardła

Kiedy odczuwamy ból, niemal intuicyjnie sięgamy po sprawdzone leki dostępne w aptekach. Wśród najpopularniejszych preparatów znajdziemy wiele skutecznych i całkiem smacznych tabletek do ssania, takich jak np. Strepsils, Cholinex, Orofar czy Fiorda. Często okazuje się jednak, że podobny efekt przyniosą domowe sposoby, stosowane już przez nasze babcie. Wystarczy, że mamy pod ręką rumianek lub szałwię – tego typu napary skutecznie łagodzą ból, a płukanie gardła szybko przynosi ulgę. Dobrym pomysłem jest także stosowanie płukanek z imbiru lub po prostu dodawanie go do różnych potraw. Jeżeli posiadamy w domu maść lub olejek kamforowy, możemy posmarować nim szyję, a następnie przyłożyć do gardła gazik nasączony spirytusem salicylowym i owinąć okład ręcznikiem. Poza doraźnymi środkami, ważne jest także przestrzeganie podstawowych zasad, które mogą pomóc nam załagodzić objawy. Przede wszystkim zrezygnujmy z alkoholu, papierosów i ostrych przypraw, które mogą dodatkowo podrażnić gardło. Zadbajmy o codzienną higienę, hartowanie organizmu i unikanie kontaktu z chorymi – w ten sposób z pewnością zwiększymy swoje szanse na sprawne uporanie się z bólem.