Jak zadbać o zdrowie układu moczowego?

W jaki sposób przeciwdziałać infekcjom dróg moczowych? - Urinal

Układ moczowy wymaga z naszej strony szczególnej troski – nie tylko usuwa z organizmu niepożądane substancje, ale także zapewnia nam na co dzień odpowiednią filtrację krwi oraz właściwe nawodnienie. Powinniśmy dbać o niego niezależnie od wieku. W jaki sposób dobrze zatroszczyć się o jego zdrowie?

Skąd biorą się problemy z układem moczowym?

Mimo że tego typu dolegliwości uchodzą za typowo kobiecą przypadłość (wynika to z długości cewki moczowej), stosunkowo przytrafiają się także mężczyznom. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Nieodpowiednia higiena, korzystanie z publicznych toalet i niska odporność organizmu to jeszcze nie wszystko. Za uciążliwe dolegliwości mogą być odpowiedzialne także zmiany hormonalne, aktywność seksualna oraz nieodpowiednie nawodnienie organizmu. Niezależnie od przyczyn, warto wiedzieć, w jaki sposób załagodzić, a najlepiej całkiem wyeliminować uciążliwe dolegliwości.

Jak rozpoznać infekcję?

Częstsze wizyty w toalecie, poczucie dyskomfortu, a nawet pieczenie – to sygnały, które powinny wzbudzić naszą czujność. Jeżeli towarzyszą im dodatkowo zmieniony kolor i zapach moczu, najprawdopodobniej wywołane jest to przez bakterie. Dalszy rozwój choroby może wiązać się także z gorączką i bólem dolnych partii brzucha oraz pleców, a w skrajnych przypadkach – także z krwiomoczem. Zaobserwowanie u siebie podobnych objawów jest jednoznaczne z koniecznością wizyty u lekarza.

W jaki sposób przeciwdziałać infekcjom dróg moczowych?

Istnieje wiele sposobów na załagodzenie objawów infekcji, ale przede wszystkim należy próbować im przeciwdziałać. Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, właściwa higiena i unikanie sytuacji związanych z ryzykiem infekcji to absolutna podstawa. Ponadto powinno się unikać długich kąpieli, obcisłej bielizny i narażania okolic intymnych na wychłodzenie. W celu przeciwdziałania infekcjom zaleca się spożywanie żurawiny i suplementów diety wspomagających funkcjonowanie układu moczowego, takich jak np. Furoxin, NefroTabs czy Urinal. Należy pamiętać, że tego rodzaju preparaty stanowią jedynie wsparcie dla organizmu i nie zwalniają nas z codziennej troski o swoje zdrowie.