Jak myć baterie fotowoltaiczne?

dom

Pełna wydajność instalacji fotowoltaicznej oraz jej sprawne działanie są możliwe wyłącznie wtedy, kiedy wszystkie komponenty są czyste i odpowiednio zakonserwowane. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia skutkują spadkiem efektywności pracy fotowoltaiki, dlatego tak istotne jest dbanie o ich dobrą kondycję. Wielu inwestorów decyduje się na zabezpieczenie powierzchni baterii fotowoltaicznych powłokami ochronnymi, dzięki którym elementy instalacji dłużej zachowują czystość.

Dlaczego trzeba myć baterie fotowoltaiczne?

Producenci komponentów fotowoltaiki zwracają uwagę na fakt, że utrzymywanie ich w czystości ma realny wpływ na sprawność oraz żywotność. Systematyczne czyszczenie baterii fotowoltaicznych skutkuje przywróceniem ich funkcjonalności do takiego poziomu, jaki posiadają nowe urządzenia. Kiedy warstwa zabrudzeń jest już na tyle duża, że nawet podczas opadów nie jest możliwe ich usunięcie, warto zdecydować się na profesjonalne czyszczenie baterii fotowoltaicznych.

Kiedy najlepiej myć baterie fotowoltaiczne?

Najlepszym okresem na mycie baterii fotowoltaicznych i pozostałych elementów instalacji jest wiosna. Większość zanieczyszczeń na modułach powstaje zimą na skutek topniejącej warstwy śniegu. Najwięcej zabrudzeń usytuowanych jest w dolnej części paneli, co spowodowane jest kątem ich nachylenia. Komponenty fotowoltaiki powinno się czyścić wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, ponieważ duże nasłonecznienie będzie przyczyną powstawania smug i zasychania kropel wody na powierzchni modułów fotowoltaicznych.

Jak myć fotowoltaikę?

Przy myciu baterii fotowoltaicznych najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Firmy, oferujące mycie fotowoltaiki, korzystają ze specjalistycznych środków chemicznych i czyszczą komponenty instalacji za pośrednictwem przeznaczonego do tego celu sprzętu. Do czyszczenia fotowoltaiki wykorzystywane są dwie metody – jonowo-kationowa i metoda oparta na odwróconej osmozie. Jeśli jednak chcemy zadbać o czystość swojej elektrowni solarnej samodzielnie, musimy zaopatrzyć się w specjalne środki myjące oraz narzędzia, które nie spowodują zarysowań na powierzchni paneli. Myjki ciśnieniowe nie są polecane do czyszczenia baterii fotowoltaicznych, ponieważ mogą powodować uszkodzenia na ich delikatnej powierzchni. Podczas mycia warto korzystać z wody demineralizowanej oraz ze szczotki z miękkim włosiem lub gąbki, które są bezpieczne dla delikatnej struktury komponentów fotowoltaiki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Mycie modułów fotowoltaicznych jest zabronione wtedy, gdy są one rozgrzane od promieni słonecznych. Należy wówczas odczekać, aż osiągną optymalną temperaturę. Fotowoltaiki nie powinno się również czyścić zimą, ponieważ warstwa lodu i zmrożonego śniegu mogą spowodować zarysowania na powierzchni elementów instalacji. Jeśli jednak pojawiają się jakieś wątpliwości dotyczące konserwacji instalacji fotowoltaicznej, warto powierzyć montaż fotowoltaiki i usługi serwisowe fachowcom. Eco Energy z Rzeszowa zapewnia kompleksowe doradztwo swoim klientom, dobierając optymalne rozwiązania do ich potrzeb.