Drzwi drewniane – skuteczne zabezpieczenie każdego domu

Drzwi drewniane - skuteczne zabezpieczenie każdego domu

Posiadanie swojego domu to jedno, ważne jest jednak, aby odpowiednio go zabezpieczyć przed warunkami zewnętrznymi oraz przed włamaniem. Chyba każdy z nas cicho marzy o własnym, przytulnym domu z ogródkiem. Często jest to największy wydatek, jaki poniesiemy w ciągu całego życia. Z tego względu bardzo ważną rzeczą jest zabezpieczenie naszego domu. Opcji jest wiele, począwszy od drzwi (oczywiście kiedy mówimy o bezpieczeństwie mamy na myśli wyłącznie drzwi zewnętrzne), okien, aż do systemów alarmowych. Drzwi drewniane są bardzo dobrą opcją dla osób, które cenią sobie skuteczność, ale również elegancję i ładny wygląd.

Praktyczne i bezpieczne

Mieszkańcy wielkich miast coraz częściej przenoszą się na przedmieścia. Wiedzą o tym niestety również włamywacze. W czasie godzin pracy często nas dom jest pozostawiony samemu sobie. W tak niepewnych i poniekąd niebezpiecznych czasach szczególnie dbamy o kwestię bezpieczeństwa. Odpowiednie zabezpieczenia skutecznie potrafią zniechęcić nieproszonych gości.

Końcowym etapem budowy domu jest odpowiednie dobranie materiałów wykończeniowych, oraz między innymi wybór drzwi. Na co zwrócić uwagę przy kupnie drzwi zewnętrznych? Powinniśmy kierować się ich praktycznością i kwestią bezpieczeństwa właśnie. Opcji do wyboru jest wiele. W Polsce mamy długą tradycję wybierania drzwi drewnianych do naszych domów. Duża ilość opcji może jednak być kłopotliwa. Z tego względu przy zakupie wejściowych drzwi drewnianych polecamy wybrać się nie do marketu budowlanego, a do salonu firmowego z odpowiednią obsługą. Wówczas pomóc nam w wyborze mogą profesjonaliści, na pewno odpowiedzą na każde pytanie i właściwie nam doradzą drzwi zewnętrzne. Bardzo często możemy również zlecić im montaż drzwi, na które się już zdecydujemy, jeżeli nie chcemy robić tego samodzielnie.

Na jakie parametry drzwi drewnianych zwrócić uwagę?

Na pewno ważnym elementem jest rozmiar drzwi. Określają go wyraźnie wymiary otworu wejściowego w naszym domu. Na etapie projektowania architekt może zapytać nas, czy decydujemy się na wymiary standardowe czy nietypowe. Spotykamy bowiem nie tylko drzwi zewnętrzne o standardowym wymiarze 90 cm szerokości, lecz również inne, o nietypowych wymiarach. Oczywiście nie zapominajmy o walorach funkcjonalności oraz trwałości, a także tych estetycznych. W zależności od tego jakie wymiary będą mieć wybrane przez nas drzwi, należy pamiętać, że standardowe są tańsze od nietypowych.

Warto również wiedzieć o tym, że cięższe drzwi zewnętrzne szybciej się zużywają okucia, klamki, zawiasy. Ciężkie, masywne drzwi z litego drewna są bardzo estetyczne, jednak zauważalnie droższe. Przy wyborze drzwi zewnętrznych zwróćmy uwagę na to z jakiego materiału są wykonane, oraz jakie posiadają atesty – czy są np. antywłamaniowe, żeby zabezpieczyć w sposób maksymalny nasz wymarzony dom. Bolce antywyważeniowe i wręgi w doskonały sposób zabezpieczają drzwi od strony zawiasowej.

Drzwi bezpieczne i odporne

Nie tylko jakość drzwi zewnętrznych jest istotna. Bardzo ważną kwestią jest także sam ich montaż. Najważniejszą w tym przypadku kwestią jest montowanie w ościeżnicy zamków i blach, które muszą stanowić precyzyjny i solidny układ, tak, aby nikt ich nie wyłamał. Wszystkie dostępne do zakupu materiały i elementy mają swoje atesty i poziomy antywłamaniowe. Najlepiej byłoby, aby wszystkie miały podobny poziom. Im wyższy, tym lepiej, ale również tym więcej za nie zapłacimy. Sięgając do portfela pamiętajmy o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich. Dobierzmy takie drzwi zewnętrzne, które nam je gwarantują. Nie bowiem ma nic cenniejszego jak spokój i bezpieczeństwo we własnym domu.

Podwaliną w konstrukcji drzwi drewnianych są ramki, najlepiej gdy są klejone, gdyż zwiększa to ich odporność i trwałość. Płyciny w drzwiach zewnętrznych powinny być wodoodporne, wykonane z atestowanej sklejki wypełnionej materiałem służącym do zwiększenia wskaźnika izolacji cieplnej. Drzwi wykańczane są w lakierniach i malowane farbą wodoodporną. Polega to na tym, że farba wodoodporna ma chronić drewno przed wilgocią, ale jednocześnie musi pozwalać, aby z drewna mogła odparowywać woda. Żeby uniknąć łuszczenia się drewna materiały i warstwy muszę być bardzo wysokiej jakości.

Drzwi drewniane a wskaźnik izolacji cieplnej

Im mniejszy jest współczynnik przenikalności cieplnej drzwi tym lepiej. Pamiętajmy o tym, że drzwi grubsze są cieplejsze. Warto również wiedzieć, że drzwi z drzewa sosnowego są zazwyczaj cieplejsze niż te wykonane z drzewa dębowego. Im więcej szkła na drzwiach, tym bardziej przepuszczają one ciepło. Na izolacyjność drzwi wpływają również zamki w nie wmontowane. Widzimy więc, że na poziom izolacji termicznej drzwi wpływa wiele czynników.

Od drzwi zewnętrznych oczekujemy również bardzo dobrej izolacji akustycznej. Ten parametr powinien być jak najwyższy. Drzwi ciężkie i grube mają bardzo wysoki parametr izolacji akustycznej. Ważnym elementem jest sam montaż drzwi i uszczelnienia zastosowane między skrzydłem a ościeżnicą. Kwestia odgradzania się od dźwięków jest tym ważniejsza, im bardziej ruchliwa jest okolica w której posiadamy dom. Jeżeli posiadamy lokum w bezpośredniej bliskości ruchliwej drogi, wówczas dobrze jest już zawczasu zadbać o drzwi drewniane, które dobrze nas odgrodzą od tego hałasu.

W Polsce nie brak fachowców

Na rynku polskim mamy bardzo wiele firm specjalizujących się sprzedażą i montażem drzwi. Fachowy zespół na pewno pomoże nam wybrać funkcjonalne i praktyczne drzwi drewniane (lub inne jeśli się na to zdecydujemy). Przy wyborze takiej firmy możemy kierować się poleceniem. Do rozmowy warto się wstępnie przygotować teoretycznie, szukając informacji ogólnodostępnych w internecie. W tym artykule nie został poruszony wątek różnorodności kolorystycznej drzwi. O kolory i ich praktyczne zastosowanie możemy jednak zapytać kobiety…