Usługa faktoringu – czym jest i dlaczego warto z niej korzystać?

faktoring

Wydłużone terminy płatności to codzienność, którą oferują przedsiębiorstwa swoim kontrahentom. Wielu z nich oczekuje na zapłatę faktury nawet 3 do 4 miesięcy. Firma jednak musi w tym czasie stale zwiększać sprzedaż i dbać o obroty. Dłuższy termin spłaty na fakturze często prowadzi do problemów finansowych, ponieważ firma nie ma wystarczającej ilości środków, aby móc dalej rozwijać swoje usługi, bądź sprzedawać produkty. Z pomocą przychodzi usługa faktoringu. Czym jest i dlaczego warto zainteresować się tym tematem? Podpowiadamy.

Na czym polega usługa faktoringu?

Choć określenie faktoring może wydawać się nowoczesne, to nic bardziej mylnego. Świadczenie tych usług jest znane już od kilku lat. Jest to przede wszystkim długoterminowa współpraca pomiędzy przedsiębiorcom, a faktorem, czyli firmą, która zajmuje się dostarczaniem usług faktoringowych. Zdarza się, że po drugiej stronie jest bank, choć najpopularniejszym rozwiązaniem, z którego korzysta najwięcej osób, są po prostu firmy faktoringowe. W ramach współpracy, faktor nabywa od zainteresowanej firmy wszystkie wierzytelności, które muszą być uregulowane przez kontrahentów i świadczy usługi zarządzania nimi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, firma, która podejmie się współpracy z faktorem, niemalże od razu uzyskuje środki z faktur, na które normalnie musiałaby czekać np. 2 lub 3 miesiące. Usługa faktoringu zatem jest idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą zachować płynność finansową oraz mieć środki obrotowe, do rozwoju firmy i zwiększania sprzedaży.

Jakie plusy niesie ze sobą faktoring online?

Nie bez powodu, usługi faktoringu online w ostatnim czasie stały się tak bardzo popularne. Wpływ na to ma oczywiście dużo korzyści, które niesie ze sobą to rozwiązanie. Po pierwsze, pozwala na zachowanie stabilności finansowej każdej firmie, ponieważ jest dedykowany zarówno mikro, jak i makro przedsiębiorstwom, dzięki czemu nawet mniejsze firmy zyskują możliwość ciągłego przepływu finansów.

Dużo przedsiębiorców decyduje się na to rozwiązanie, ponieważ wymaga tylko minimum dokumentów, a więc załatwianie formalności jest bardzo proste i nie wiąże się z duża ilością poświęcanego czasu, co z kolei dodatkowo zachęca do wyboru takich rozwiązań. Bardzo ważnym aspektem jest poprawa skuteczności zarządzania wierzytelnościami i zdyscyplinowanie tych kontrahentów, którzy mogą zalegać z płatnościami. Usługa faktoringu pozwala również ograniczyć wszelkie straty związane z udzielaniem kredytów kupieckich.