Szybkie prototypowanie – na czym polega i jakie ma zastosowanie?

szybkie prototypowanie

Za pomocą szybkiego prototypowania można o wiele szybciej przygotowywać prototypy produktów, aby dzięki temu łatwiej wprowadzać je do użytku. Na czym dokładnie polega szybkie prototypowanie i jakie jest jego główne zastosowanie?

Czym jest szybkie prototypowanie?

Pod pojęciem jak szybkie prototypowanie, czyli rapid prototyping znajduje się grupa technik służących do szybkiego produkowania prototypów, czyli modeli fizycznych z użyciem danych projektowych.

Produkcja prototypów metodą rapid prototyping jest obecnie wspomagana przez techniki komputerowe – CAD, a także przez technologię druku 3D, dzięki czemu wykonanie prototypów jest znacznie łatwiejsze i dodatkowo jeszcze szybsze w porównaniu z dotychczas stosowanymi technikami.

W jaki sposób odbywa się szybkie prototypowanie?

Pierwszym krokiem, aby wykonać prototyp metodą szybkiego prototypowania, jest przygotowanie jego projektu. W tym celu wykonuje się projekt komputerowy 3D, który stanowi następnie podstawę do produkcji prototypu.

Produkcja odbywa się za pomocą drukarek 3D, które pozwalają na wykonanie jednostkowych przedmiotów niskim kosztem. Do tego celu stosowane są najczęściej dwa rodzaje technologii druku, a mianowicie:

  • technologia SLA
  • technologia FDM

Technologia SLA polega na drukowaniu produktów z użyciem żywicy termoutwardzalnej warstwa po warstwę. Za pomocą tej metody można uzyskać prototypy cechujące się bardzo wysokim stopniem złożoności i dokładności.

Technologia FDM wykorzystuje inne typy materiałów – tworzywa sztuczne w postaci plastików, które ulegają podgrzaniu i nanoszone są w taki sposób, by uzyskać gotowy produkt. W tym przypadku wydruk jest nieco mniej precyzyjny, jednak jego wykonie jest tańsze niż w przypadku technologii SLA.

Jakie branże stosują rapid prototyping?

Aktualnie szybkie prototypowanie jest wykorzystywane w wielu różnych branżach, ponieważ pozwala na wykonywanie bardzo dokładnych prototypów bez ponoszenia wysokich kosztów.

Wobec tego technologia produkcji prototypów wspomagana przez projektowanie i druk 3D znalazła zastosowanie między innymi w branży mechanicznej, automotive, medycznej, biomedycznej, wzornictwie przemysłowym. Jak widać, ma ona bardzo rozległe wykorzystanie, co powoduje, że jest stanowi ona obecnie bardzo często wybieraną metodę produkcji prototypów.

Firmy, które chcą przeprowadzić szybkie prototypowanie metodą druku 3D, mogą wyposażyć się w odpowiednie zaplecze przeznaczone do realizacji prac tą techniką lub też mogą zdecydować się na skorzystanie z usług firm, które posiadają odpowiednie zaplecze i wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie projektowania i druku 3D.