Podziękowania dla rodziców to standard weselny, ale czy wiesz, że warto też docenić świadków?

podziekowania dla rodzicow

Rodzice często biorą aktywny udział w organizacji ślubu. Nie zapominajmy jednak o innych cichych bohaterach – a mianowicie świadkach. To oni często są niezwykle istotnym wsparciem dla państwa młodych, pomagając w przygotowaniach, organizując wieczory panieńskie i kawalerskie, a także panując nad weselnym chaosem. Warto im za to podziękować w symboliczny sposób. Jak to zrobić?

Symboliczne, publiczne podziękowania to coraz popularniejszy sposób na wyrażenie wdzięczności rodzicom za wsparcie. W przypadku świadków nie jest to aż tak popularna praktyka. Warto jednak ją rozważyć, zwłaszcza jeśli świadkowie mają ręce pełne roboty. A często tak bywa.

Jaka jest rola świadków podczas wesela?

Polska firma artMA, w której ofercie są m.in. podziękowania dla rodziców i świadków, tak opisuje ich obowiązki w kościele, a także po ceremonii zaślubin.

– Zadaniem świadka lub świadkowej jest podanie obrączek w odpowiednim czasie podczas mszy świętej. To szczególna chwila, która zostanie też upamiętniona na filmie z wesela. Po opuszczeniu kościoła świadek i świadkowa najczęściej towarzyszą nowożeńcom w trakcie odbierania życzeń, a tym samym także prezentów od gości.

Na tym jednak nie kończy się rola świadków. Często pomagają oni gościom w zajęciu miejsc na sali, co znacznie ułatwia płynne rozpoczęcie uroczystości weselnej i zapobiega chaosowi. Jednocześnie świadkowie cały czas towarzyszą nowożeńcom, wspierając ich duchowo w tym ważnym dniu.

Podziękowanie dla rodziców lub chrzestnych w pudełku

Weselne podziękowania dla rodziców i świadków – jak je zaaranżować?

Podczas ceremonii weselnej para młoda często decyduje się na organizację oficjalnych podziękowań, którym towarzyszy przemowa, a nierzadko również wręczenie symbolicznego podarunku. Dobrym pomysłem może okazać się połączenie podziękowań dla rodziców z tymi, które są poświęcone świadkom. Wyróżnienie najbliższych osób na oczach zgromadzonych gości to wspaniały sposób na wyrażenie wdzięczności. Oczywiście przed podjęciem decyzji o takiej formie podziękowań warto zastanowić się, czy współgra ona z usposobieniem rodziców i świadków.

Wstęp do podziękowania dla rodziców i świadków może być różny. Niektórzy decydują się na przemowę. Inni z kolei wprowadzają odpowiedni nastrój za pomocą sentymentalnego utworu, który kojarzy się wszystkim z jakimiś wspólnymi chwilami lub decydują się na podziękowania dla rodziców ze zdjęciem. Innym ciekawym pomysłem jest pokaz slajdów czy wyświetlenie filmu. Podczas takiego wzruszającego momentu można wręczyć podarunki. Co wybrać?

Prezent dla rodziców weselnych – na co się zdecydować?

Może być to po prostu symboliczny podarunek w postaci kartki, dyplomu czy statuetki. Warto wypisać na nim prosto z serca życzenia – proste rozwiązania wyrażają najwięcej!

Oprócz samego symbolicznego podarunku, który może służyć jako wieloletnia pamiątka, można również podarować rodzicom i świadkom małe upominki. Standardowym rozwiązaniem jest butelka drogiego alkoholu czy kosz słodkości. Możecie jednak zdecydować się również na album ze zdjęciami czy też voucher do SPA lub na wycieczkę. W ten sposób można podarować bliskim osobom chwilę oddechu i relaksu po wyczerpujących przygotowaniach.

Kogo jeszcze wyróżnić?

Możliwe, że parze młodej będzie zależeć również na wyróżnieniu innych osób, które szczególnie pomogły im w przygotowaniach i wspierały w wejściu na nową drogę życia. Na wielu weselach, oprócz standardowych podziękowań dla rodziców, organizuje się również podziękowania dla rodziców chrzestnych. A może zależy Wam na docenieniu babci i dziadka?

Nie ma limitu – to od Was zależy, komu wyrazicie wdzięczność i w jaki sposób. Niewątpliwie, publiczne podziękowania to wspaniały gest, który pozostanie w pamięci docenionych osób.