Stopy a sport. Marka SATIN wyjaśnia

stopy a sport

Niezależnie od pory roku – w dobrej formie trzeba być! Coraz więcej osób jest świadomych korzyści płynących z aktywności fizycznej, dlatego nie stronimy od niej nawet w okresie jesienno-zimowym. Warto jednak pamiętać, że aby – jak mówi przysłowie – sport był zdrowiem, należy zacząć od podstaw, czyli… stóp!

Na dobry początek kilka ciekawostek!

  • Czy wiesz, że około 98% rodzących się ludzi ma zdrowe stopy? Niestety zaledwie 40% poświęca im wystarczająco czasu i atencji, by utrzymać je w zdrowiu.
  • Czy wiesz, że w trakcie biegu, stopa wyczynowego sprintera ma styczność z podłożem tylko przez 0.08s?
  • Czy wiesz, że w obu stopach znajduje się ¼ wszystkich kości?
  • Czy wiesz, że podczas biegu stopa obciążona jest 250% ciężaru ciała?
  • Czy wiesz, że przeciętny Kowalski pokonuje w ciągu roku około 3200 km?

Stan zdrowia stóp często decyduje o tym, czy możemy uprawiać dany sport. Wszystko dlatego, że stopy stanowią podporę kręgosłupa, a w ich podeszwie znajdują się zakończenia ponad siedmiu tysięcy nerwów. Na co dzień nie poświęcamy im zbyt wiele czasu, a nawet jeśli – przede wszystkim skupiamy się na estetycznym wyglądzie.

To duży błąd, ponieważ zła kondycja stóp prowadzi do wielu schorzeń, które uniemożliwiają wykonywanie wybranych ćwiczeń. Należą do nich zarówno deformacje palców i stóp np. haluksy, które wykluczają uprawianie biegów czy podskoków, jak i niewinnie wyglądające odciski czy wrastające paznokcie, które mogą powodować silny dyskomfort.

Należy zatem pamiętać, że warunkiem podjęcia każdego wysiłku fizycznego jest odpowiednia opieka medyczna. Jak ją wybrać? Najlepiej wzorem zawodników kadry Legii Warszawa postawić na profesjonalną pomocą gabinetów podologicznych Satin, które są jednymi z najpopularniejszych placówek tego typu w Polsce. Ten rodzaj opieki, skupiony na zdrowych stopach jest szczególnie istotny w przypadku osób profesjonalnie aktywnych sportowo – stąd również idea współpracy między klubem a gabinetami Satin.

Jak mówi Ewa Bielecka, właścicielka firmy – Opieka nad stopami piłkarzy czołowej drużyny w Polsce to duże wyróżnienie i jeszcze większa odpowiedzialność. Traktujemy to jako pewnego rodzaju uhonorowanie naszych 13 lat doświadczenia w podologii i ponad 280 000 skutecznie przeprowadzonych terapii. Cieszymy się, że podologia wbiega na murawę i staje się ważnym członkiem zespołu. Dobrze wiemy, że setki godzin na boisku najbardziej dają się we znaki stopom piłkarzy. Stała opieka podologa to nie tylko gwarancja najlepszej profilaktyki, ale przede wszystkimi najlepszy sposób na szybką wygraną z bólem. I nie są to słowa bez pokrycia, czego najlepszym dowodem jest ostatni sukces klubu, który w dużej mierze zależał od… stóp zawodników!