Pomysły na oryginalny akcent na ścianie

Pojedynczy wyraźny akcent na ścianie jest coraz bardziej popularnym wyborem podczas dekorowania wnętrz. Zamiast wielu rozproszonych dodatków kolorystycznych, jak poduszki czy zasłony, decydujemy się na zaakcentowanie jednej całej ściany, która staje się główną ozdobą pomieszczenia. Sposobów i pomysłów na taką ścianę może być mnóstwo — przedstawiamy kilka z nich.

Kamień dekoracyjny

Kamienie dekoracyjne charakteryzują się mnogością wzorów i odcieni, przez co cieszą się dużą popularnością wśród dekoratorów wnętrz. Kamień na ścianie wygląda bardzo naturalnie i dekoracyjnie. W zależności od faktury czy koloru, może nadać pomieszczeniu nowoczesnego klimatu bądź klasycznej elegancji. Miłośnicy minimalistycznego decoru docenią ścianę całą w białym kamieniu, a fani bardziej przytulnych wnętrz wybiorą karmelowe odcienie. Niestety, kamień naturalny bywa dość drogi. Dlatego warto pomyśleć o wykorzystaniu takich rozwiązań, jak imitacja kamienia z płyty gipsowo-kartonowej. Są one lżejsze i łatwiejsze w montażu niż kamienie naturalne, dlatego świetnie sprawdzą się w mieszkaniach.

Panele 3D

Trójwymiarowe panele dekoracyjne na ścianie wzbogacają pomieszczenie, nadając mu głębi. Ich wykorzystanie pozwala na stworzenie oryginalnego wzoru, który od razu przyciągnie wzrok. Szczególnie dobrze sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Niezliczone wzory geometryczne pozwalają na stworzenie prawdziwego dzieła sztuki. Najbardziej popularne są panele wykonane z gipsu, które cechuje lekkość i wytrzymałość. Można je pomalować na dowolny kolor, dzięki czemu będą idealnie dopasowane do reszty wnętrza. Takie panele świetnie uzupełniają się z odpowiednim oświetleniem. Wykorzystując na przykład światła LED, można jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość ściany wyłożonej panelami 3D, a przy tym dodać jeszcze więcej głębi pomieszczeniu.

Fototapeta

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie fototapety. Choć niektórym kojarzą się z banalnymi pejzażami, obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo oryginalnych i ciekawych wzorów. Fototapety występują w różnych rozmiarach i kolorach. Istnieje także możliwość wybrania własnego szablonu lub zdjęcia, dzięki czemu wnętrze będzie bardziej spersonalizowane. Fototapety są wykonane z różnych materiałów: papier, flizelina, dodatki winylu czy lateksu. Zanim zdecydujesz się na fototapetę, warto sprawdzić który z rodzajów najlepiej sprawdzi się na Twojej ścianie.