Jak odpowiednio zadbać o kondycję naszych włosów?

Utrata włosów to duży problem szczególnie mężczyzn, ale problem ten dotyka także kobiet. Przyczyn tego schorzenia jest dużo, najczęściej są one genetyczne i bardzo trudno zatrzymać postępujący proces. Co więc robić, aby cieszyć się bujną czupryną jak najdłużej?

Zadbaj o włosy jak najszybciej!

Jeśli zauważysz u siebie problemy z włosami, zaczynasz tracić ich coraz więcej przy czesaniu, czy myciu głowy, powinna Ci się zaświecić czerwona lampka. Zareagowanie w porę pomaga podjąć kroki, które choć w jakimś stopniu pomogą zapanować nad znaczną utratą włosów i wesprzeć ich regenerację.

Przede wszystkim zadbaj o delikatniejszą pielęgnację włosów. Czy na pewno delikatnie się z nimi obchodzisz podczas mycia czy suszenia? No właśnie…Nieraz za mocno szarpane, czy pocierane podczas nakładania szamponu tracą swój blask i stają się łamliwe oraz matowe. Osłabiają je też różne zabiegi typu farbowanie czy prostowanie, a także używanie lokówki. Włosom nie sprzyja też gorąca woda oraz używanie niektórych kosmetyków pielęgnacyjnych. Warto więc zawsze dokładnie obserwować włosy skórę głowy (czy np. nie swędzi, nie przetłuszcza) przez jakiś czas po nałożeniu preparatu. Po kilku razach stosowania stan włosów może się znacznie pogorszyć, co powinno skłonić do zmiany kosmetyku na inny.

Często za wypadanie włosów odpowiedziane są różne choroby i leki jakie się zażywało wcześniej. Niedoczynność tarczycy, choroby zakaźne, toczeń rumieniowaty. U kobiet przyczyną może być także ciąża, no i przede wszystkim łysienie androgenowe, czyli za dużo androgenów i testosteronu w organizmie. Wtedy spadają natomiast estrogeny, które odpowiedzialne są za wzrost włosów.

Jak przeciwdziałać wypadaniu włosów?

Dieta i ruch!

Zacznij od skutecznej diety bogatej w mikro i makroelementy, witaminy (szczególnie B12) oraz białko i żelazo. Pamiętaj, że niedokrwistość prowadzi m.in. do osłabienie struktury włosa, a co za tym idzie, staje się on bardzo delikatny. Dlatego prawidłowa podaż Żelaza i witaminy B12 jest niezbędna. Natomiast jeśli nie zafundujesz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości białka, włosy nie dostaną go w ilości odpowiedniej do ich prawidłowego wzrostu. Wyeliminuj też stres z codzienności i aplikuj sobie sporą dawkę ruchu, choć parę razy w tygodniu po kilkanaście minut. Organizm jest lepiej dotleniony i ukrwiony, na czym korzystają rzecz jasna także włosy.

Skuteczny szampon przeciw wypadaniu włosów

Dobre kosmetyki, to druga ważna sprawa w pielęgnacji cienkich, matowych włosów ze skłonnością do wypadania. Dzięki stosowaniu tego rodzaju szamponu cebulki włosa zostaną wzmocnione, czyli zostanie on zregenerowany od źródła. Oprócz tego, ich zadaniem jest blokada androgenów, czyli niedopuszczenie ich do niszczenia mieszków włosowych. Szampon przeciw wypadaniu włosów poprawia krążenie, dzięki czemu ww. mieszki włosowe są lepiej ukrwione, a przez to lepiej odżywione. Taksie samo działanie wykazuje zawarta w szamponach kofeina, która też hamuje enzym powodujący wypadanie włosów przy łysieniu androgennym. Niektóre z szamponów zawierają również biotynę, panthenol i inne aktywne składniki, np. roślinne ekstrakty hamujące wypadanie włosów. Na uwagę zasługuje np. szampon przeciw wypadaniu włosów z żeńszeniem, który odżywi cebulki ale i dotleni skórę głowy. Z kolei ekstrakt z drzewa cytrusowego poprawi mikrokrążenie.

Jakie jeszcze składniki powinien mieć idealny szampon przeciw wypadaniu włosów? Na uwagę zasługuje arnika, skrzyp polny, rzepa, pokrzywa, tatarak zatrzymujący łysienie, czy mający właściwości rewitalizujące olejek rycynowy.

Dobrze, gdy szampon przeciw wypadaniu włosów zawiera witaminę B, chroniącą włosy przed kruszeniem, oraz witaminę E, zwaną witaminę młodości. Ta ostatnia skutecznie sobie radzi z wolnymi rodnikami. Niektóre z szamponów przeciw wypadaniu włosów zawierają składniki przeciwzapalne, działają przeciwłojotokowo i przeciwgrzybicznie. Warto nadmienić, ze stany zapalne skóry głowy często wzmagają wypadanie włosów. Pamiętaj też o tym, że gdy skóra głowy jest lepiej oczyszczona z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, to lepiej oddycha i wchłania cenne środki odżywcze.