Stopa cukrzycowa – co to takiego i jak ją leczyć?

Cukrzyca to choroba, która dotyka coraz większej liczby osób na świecie, nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Jednym z poważniejszych powikłań tej choroby jest stopa cukrzycowa. Choć sam termin może wydawać się tajemniczy, warto przyjrzeć się dokładniej, na czym polega to schorzenie i jakie metody leczenia są dla niego stosowane. W artykule omówimy zagadnienia związane z rozwojem stopy cukrzycowej oraz opowiemy o leczeniu, w tym o tym, jaką rolę może odegrać medycyna hiperbaryczna.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to schorzenie będące efektem długotrwałej, nieleczanej lub źle leczonej cukrzycy. Jest to wynik uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych pod wpływem podwyższonego poziomu cukru we krwi. Skutkiem tego są różnego rodzaju zmiany skórne (np. owrzodzenia, czy zakażenia), które prowadzą do pogorszenia funkcjonowania stóp. W konsekwencji może dojść nawet do amputacji kończyny.

Warto zwrócić uwagę, że istnieją dwa główne mechanizmy odpowiedzialne za rozwój stopy cukrzycowej. Pierwszym z nich jest neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów, prowadzące do utraty czucia bólu i temperatury w stopach. Drugim czynnikiem jest niedokrwienie kończyn dolnych, spowodowane zmianami miażdżycowymi w naczyniach krwionośnych. Ostatecznie są to te dwa mechanizmy, które składają się na obraz kliniczny stopy cukrzycowej.

Jak leczy się stopę cukrzycową?

Leczenie stopy cukrzycowej jest złożonym procesem, który powinien być indywidualnie dostosowany do potrzeb pacjenta. Kluczowe znaczenie ma kontrola glikemii, czyli poziomu cukru we krwi, a także dbałość o higienę i pielęgnację stóp. Zaleca się stosowanie specjalnych obuwia oraz unikanie nadmiernego obciążenia stóp. W przypadku wystąpienia zmian skórnych konieczne może być zastosowanie leczenia miejscowego w postaci maści czy opatrunków.

Jedną z metod skutecznego leczenia stopy cukrzycowej jest medycyna hiperbaryczna. Polega ona na wprowadzeniu pacjenta do specjalnej komory, w której oddycha on tlenem pod ciśnieniem większym niż atmosferyczne. W wyniku tego dochodzi do zwiększonego nasycenia tlenem tkanek organizmu, co sprzyja leczeniu owrzodzeń i zakażeń. Leczenie hiperbaryczne znajduje zastosowanie głównie w przypadkach zaawansowanych stóp cukrzycowych, w których występuje duże ryzyko amputacji. Warto zaznaczyć, że medycyna hiperbaryczna może być stosowana jako terapia wspomagająca, a nie zastępująca inne metody leczenia.