Sprzedaż towarów za granicę – co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz?

zyski

Sprzedaż towarów za granicę to jedna z metod wypracowywania zysków przez przedsiębiorstwo. Może być ona bardzo opłacalna i stanowić jedno z kluczowych źródeł dochodu. Zanim jednak zaczniesz eksportować swoje produkty za granicę, powinieneś zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi handlu zagranicznego. Dziś sprawdzamy co warto wiedzieć w tej kwestii.

Jak zacząć przygodę z handlem zagranicznym?

Handel zagraniczny to wbrew pozorom bardzo rozległe pojęcie. Decydując się na taki profil prowadzenia działalności powinniśmy wiedzieć czym jest sam eksport towarów. Eksportem jest sprzedaż towarów i następnie transport tychże poza granicę kraju. Trzeba jednak pamiętać, że rozróżniamy sprzedaż towarów wewnątrz Unii Europejskiej oraz na zewnątrz Wspólnoty. Oba typy transakcji przeprowadzane są na odrębnych zasadach. W tym pierwszym przypadku przepisy związane z obrotem towarami są mniej restrykcyjne. Obrót towarami na obszarze Unii Europejskiej jest również o wiele bardziej korzystny pod względem finansowym.

Warto pamiętać także, że rozróżniamy eksport bezpośredni oraz pośredni. W pierwszym przypadku to sprzedający zapewnia transport zakupionych towarów do odbiorcy. W drugim przypadku natomiast ta kwestia leży po stronie nabywcy.

Zawarte w artykule informacje pochodzą ze strony plig.org.pl.

Wymiana towarowa pomiędzy państwami członkowskimi UE określana jest przez założenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Taka wymiana musi być dokładnie udokumentowana, a jeśli zarówno sprzedający, jak i kupujący podlegają pod VAT UE, to istnieje szansa na zastosowanie preferencyjnej stawki 0% VAT.

W przypadku eksportu poza granice UE całokształt realizowanej dostawy powinien spełniać kryteria określone ustawa o VAT. Ponadto towar powinien wyjechać do odbiorcy w przeciągu sześciu miesięcy od tego miesiąca, w którym nabywca wpłacił nam zaliczkę na poczet transakcji. Tylko w takim wypadku będziemy mogli starać się o skorzystanie z zerowej stawki VAT.

Pamiętajmy o dopełnieniu wszystkich formalności i bieżącym dokumentowaniu wszelkich działań związanych z eksportem. Takie dokumenty mogą być kluczowe, gdy pojawi się u nas kontrola celno-skarbowa.