Koszule męskie – krótki przewodnik po ich kolorach

koszule

Ciężko jest sobie wyobrazić element ubioru dla mężczyzny, który będzie bardziej uniwersalny niż koszule męskie. Koszule damskie, również są oczywiście dobre na niemal każdą okazję, dzisiaj jednak weźmiemy pod lupę tylko męski wariant tego ubioru. Koszule męskie będą wymagane do garnituru, przydadzą się do każdej marynarki, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, byśmy mogli zestawić je z parą jeansów, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednią koszulę. Dotyczy to między innymi jej koloru, który może dodać lub odjąć jej formalnego wydźwięku. Jak dobierać kolory do koszul męskich?

Koszule męskie – jak dobierać ich kolory?

Koszule męskie i świat męskiej elegancji, różni się od mody damskiej. Paniom więcej zestawień kolorystycznych i eksperymentów modowych ujdzie na sucho, więc koszule damskie także mogą występować w niemal nieograniczonym wzornictwie. Jeśli jednak przyjrzymy się temu, co oferuje nam świat męskiego, eleganckiego wyglądu, bardzo szybko dowiemy się, że ma on sporo zasad i reguł, których nieprzestrzeganie może się okazać sporym nietaktem.

Jedną z takich kwestii, jest dobór koloru naszej koszuli. Są takie barwy, które kulturowo kojarzymy z jakimiś wydarzeniami, lub takie, które swoim tonem nie będą pasowały do powagi sytuacji. W celu uniknięcia takich faux-pas, należy przyjrzeć się temu, jakie kolory mogą mieć koszule męskie i które z nich będą najlepszym wyborem.

Biel – niewinność i elegancja

Jednym z podstawowych kolorów, który zapewne od razu przyjdzie nam do głowy, kiedy tylko wyobrazimy sobie koszule męskie lub koszule damskie, to naturalnie biel. Biały jest w naszej kulturze symbolem czystości, niewinności i tego, że nie mamy nic do ukrycia. Z tego powodu, bardzo szybko stał się też synonimem elegancji i biała koszula będzie już nieodzownie kojarzona z garniturem.

Z racji na swój wydźwięk, biały odnajdzie się zarówno podczas formalnych okazji, jak i luźniejszych sytuacji. Biała koszula spokojnie nada się do klasycznej elegancji, smart-casualu, ale także klasycznego casualu, któremu doda nieco eleganckiego sznytu. W mniej formalnych stylizacjach najlepiej zdecydować się na gruby splot koszuli, który zdejmie z niej nieco formalnego looku.

Granat – kolejna klasyka w świecie koszul

Granatowy będzie zawsze dobrym wyborem, niezależnie czy chodzi tutaj o koszule damskie, czy koszule męskie. Podobnie jak biel, granatowy nada się zarówno na bardziej wymagające stylistycznie okazje, ale także na te luźniejsze, które nie wymagają już od nas takiego poziomu elegancji. Podobnie jak niebieski, granatowy jest kolorem, na którego noszenie najczęściej decydują się politycy. Trudno im się dziwić – jest on kolorem prawdy i uczciwości, co w połączeniu z jego szerokim zastosowaniem stylistycznym sprawia, że najczęściej to właśnie w tym kolorze, przyjdzie nam oglądać twarze sceny politycznej na ekranie telewizora.

Czerń – elegancja… ale nie dla każdego

Czerń to synonim luksusu i elegancji, jednakże ten kolor wywołuje u nas także mniej przyjemne skojarzenia. Czarny w naszej kulturze nieodzownie kojarzy się z żałobą, co sprawia, że czarne garnitury i koszule najczęściej znajdziemy na pogrzebach. Czarna koszula to często dobry wybór, jednakże musimy pamiętać o tym, że nie nada się on na każdą okazję i dla każdej osoby.

Czarne koszule męskie powinny być zakładane przez nas raczej na te mniej odświętne okazje. Najlepiej będzie też zestawić ją z jakimś kontrastującym elementem garderoby, który nieco przełamie ciężar sytuacji. Pamiętajmy też, że czarna koszula najlepiej będzie wyglądała wtedy, kiedy nasza skóra nie będzie zbyt jasna, dlatego czerń poleca się raczej osobom o ciemniejszym kolorze skóry.

Czerwień – energia do działania

Czerwony to kolor, który sprawi, że koszule damskie i koszule męskie będą wyglądały bardzo dobrze, ale tylko pod warunkiem, że dobierzemy odpowiednią tonację czerwieni. Krzykliwe i mocne odcienie mogą się okazać zbyt wyzywające, jeśli użyjemy ich podczas formalnej, eleganckiej okazji. Lepiej jest wybierać nieco ciemniejsze warianty czerwonego, które świetnie zestawią się z czernią lub granatem. Czerwień odnajdzie się głównie w stylizacjach codziennych, ale możemy spróbować wykorzystać ją też na formalne okazje.