Skuteczne sposoby na zaparcia!

Zaparcia, to dolegliwość, na którą według badań cierpi 2 procent całej populacji, zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz co trzeci Polak. Przyczynami zaparć mogą być różne choroby np. nadczynność tarczycy, depresja, cukrzyca, schorzenia układu pokarmowego, jak również nadmierne przyjmowanie leków. W dużej części, za problemy z trawieniem odpowiada też siedzący tryb życia oraz zła dieta, bogata w słodkie napoje i zbyt tłuste jedzenie.

Negatywny wpływ zaparć na ludzki organizm

Zdrowy człowiek wypróżnia się przynajmniej raz dziennie, bywa, że co drugi dzień. Jeśli proces ten zostaje zakłócony i powtarza się,(kał wydalany jest 2 razy w tygodniu) możemy mówić o zaparciach. Problemy z defekacją mają negatywny wpływ na ludzki organizm, są przyczyną wzdęć, nieświeżego oddechu, sprawiają, że czujemy się słabo, mamy bóle głowy. Zaniedbanie dolegliwości trawiennych może w przyszłości doprowadzić do hemoroidów, stanu zapalnego w błonie jelita grubego, a w konsekwencji do nowotworu. Stąd tak ważna jest profilaktyka, której nie można lekceważyć. Pytanie zatem jak walczyć z zaparciami? O tym poniżej!

Pierwszy krok! Zmiana diety

Ponieważ zła dieta jest jedną z przyczyn powstawania zaparć, trzeba ją zmienić, rezygnując z tłustych posiłków, słodyczy i napojów gazowanych, na rzecz owoców, warzyw i produktów bogatych w błonnik. Na zaparcia dobrze jest też jeść pełnoziarniste pieczywo, gotowane mięso, suszone śliwki, otręby, ziarna słonecznika, probiotyki ( kefir, jogurty, kiszonki) i wiele innych zdrowych produktów powinno znaleźć się w naszej diecie. Najlepiej gdy zrezygnujemy z mocnej herbaty i kawy, a sięgniemy po zioła ( mięta, rumianek). Na zaparcia dobrze wpływa też wody mineralnej, która zwiększa objętość i ciężar kału, pobudzając tym samym jelita do pracy.

Zadbaj o ruch i nie śpiesz się

Brak ruchu rozleniwia jelita, dlatego powinniśmy ruszać się jak najwięcej. Spacer po posiłku, jazda na rowerze, świetnie na układ pokarmowy działa też kilkuminutowe skakanie na skakance. Aby pobudzić perystaltykę jelit, warto również codziennie rano naciskać palcem wskazującym lub środkowym na pępek, przez co najmniej minutę. Czynność tę trzeba powtarzać przez 2 tygodnie. Co jeszcze na zaparcia? Podczas jedzenia, nie można się śpieszyć, najlepiej jeść powoli, zamiast połykać, przeżuwać każdy kęs.

Leki na zaparcia!

Leki przeczyszczające na zaparcia to ostateczność i najlepiej stosować je, kiedy wszystkie inne działania zawiodą i jeszcze najlepiej w porozumieniu z lekarzem. Nie powinno się ich nadużywać, bo mogą wyrządzić dużo szkody w organizmie, zakłócając całkowicie pracę jelit i nie rozwiązując problemów z zaparciami. Ponadto zbyt długie przyjmowanie leków na zaparcia zaburza wchłanianie się witamin i minerałów potrzebnych do właściwej pracy całego organizmu, w tym jelit. Zanim sięgniemy po leki na zaparcia, najpierw warto spróbować metod naturalnych. Zmienić dietę i zadbać o ruch.