Płyn micelarny – czy warto go stosować?

Na półkach drogeryjnych i w aptekach goszczą od dłuższego już czasu płyny micelarne. Wiele osób je stosuje, inni nie wiedzą, jakie przeznaczenie ma ten kosmetyk. Czy warto używać go do codziennej pielęgnacji? Oczywiście! Płyn micelarny w sobie właściwości toniku, żelu, płynu do demakijażu i mleczka.

Jak działa płyn micelarny?

Płyn micelarny składa się ze związków chemicznych zwanych micelami, mikroskopijnych rozmiarów kuleczek. Dzięki właściwościom hydrofilowym zewnętrznych cząsteczek (przyciągają wodę) oraz właściwości hydrofobowych cząsteczek znajdujących się we wnętrzu (odpychają wodę, a łączą się z tłuszczami), skóra zostaje kompleksowo oczyszczona i nawilżona. Co z tego wynika? Zanieczyszczenia, makijaż czy sebum są rozpuszczane w roztworze wodnym. Naskórek odzyskuje swój własny odczyn i jest dobrze nawilżony. Niektóre płyny mineralne zamykają rozszerzone pory, zabezpieczając przed powstawaniem zaskórników. Skóra staje się jedwabiście gładka i bardziej lśniąca.

Oczywiście w składzie płynów micelarnych są różne składniki aktywne, które wspomagają micele w pielęgnacji naskórka. Jest to np. pantheonol – mający właściwości kojące i wygładzające, czy kwas hialuronowy – dobrze nawilżający skórę. Uzupełniają go także często cenne ekstrakty roślinne.

Dla kogo płyn micelarny będzie najlepszy?

Generalnie dla każdego kto chce szybko i skutecznie i oczyścić twarz z zanieczyszczeń i nadać jej zdrowy wygląd. Szczególnie cenny jest ten kosmetyk na wyjazdach, gdzie nie warto zabierać ze sobą dużej ilości kosmetyków. Z racji tego, że płyn mineralny jest wolny od barwinków i substancji zapachowych oraz zawiera tylko śladowe ilości konserwantów, może być stosowany do każdego rodzaju cery. Nie uczula i nie powoduje podrażnień skóry. Osoby z cerą suchą i wrażliwą mogą więc używać go bez ograniczeń.A efekt? Idealne oczyszczenie i nawilżenie!

Jak go stosować?

Można używać płynu mineralnego w różnych porach dnia, ale najlepiej skupić się na porannej i wieczornej aplikacji. Rano należy rozprowadzić go na waciku i przetrzeć twarz, przygotowując ją w ten sposób pod makijaż. Natomiast wieczorem płyn oczyści fantastycznie naskórek z zanieczyszczeń i resztek makijażu, przygotowując go do przyjęcia kremów na noc , czy innych kosmetyków regenerujących.

Płyn micelarny dedykowany do konkretnego typu cery

Oczywiście możesz zdecydować się ba wybór płynu micelarnego, dopasowanego do Twojego typu cery. Wtedy będzie zawierał on składniki przeznaczone ściśle do Twoich potrzeb. Inny skład kosmetyku będzie w przypadku cery mieszane i tłustej, a inny do suchej. Problemowa skóra nie jest więc żadnym problemem dla płynu micelarnego. Micele uwalniają składniki, które w różny sposób ją pielęgnują. Jeśli Twoja skóra jest tłusta, mieszana bądź ze skłonnością do wyprysków, płyn micelarny dedykowany do tego typu cery wyreguluje pracę gruczołów łojowych i usunie nadmiar sebum.

Dobierz wiec optymalnie najlepszy dla siebie płyn micelarny, aby odpowiednio oczyścić i nawilżyć skórę. Dzięki temu kosmetykowi zawsze szybko i skutecznie zadbasz o cerę, szczególnie wtedy, gdy czas nie pozwala na kompleksową pielęgnację.