Rodzaje i zastosowanie elektrycznych wózków widłowych

Elektronika i mechanika sprawiają, że do transportu ciężkich przedmiotów nie trzeba używać siły mięśni. Dostępna na rynku różnorodność narzędzi pozwala na wybranie takiego wózka, który będzie idealnie spełniał wymogi zarówno pracowników, jak i magazynku, po którym będzie się poruszał.

Do transportowania ciężkich materiałów na terenie magazynu i przyległych do niego terenach służą wózki widłowe. Elektryczne warianty są cichsze i nie emitują zanieczyszczeń w przeciwieństwie do wersji spalinowych.

Rodzaje elektrycznych wózków widłowych

Elektryczne wózki widłowe można podzielić z uwzględnieniem funkcji, jakie pełnią podczas pracy w magazynie. Najpopularniejsze są wózki widłowe:

  • boczne – stosowane do transportowania towarów wąskich i długich,
  • terenowe – przewożą materiały do mniej dostępnych miejsc,
  • podnośnikowe – za ich pomocą można dosięgnąć wysokich półek,
  • wysokiego składowania – podobne do podnośnikowych, ale ich masz wysuwa się także do przodu,
  • skrętne – szczególnie przydatne w wąskich korytarzach, są wyposażone w skrętny maszt,
  • wielokierunkowe – koła przednie i tylne są niezależne od siebie,
  • kontenerowe – najczęściej spotykane w stoczniach do przewożenia materiałów o najwyższej masie,
  • antywybuchowe – skonstruowane specjalnie do transportu materiałów, które mogą wybuchnąć,
  • systemowe – mogą być wykorzystane do praktycznie każdego zadania.

Zastosowanie elektrycznych wózków widłowych

Wózki widłowe wyposażone w napęd elektryczny, nazywany także akumulatorowym, nadają się do pracy zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. Są ciekawą alternatywą dla wózków napędzanych olejem napędowym, benzyną lub gazem LPG, które mogą być stosowane tylko na otwartych przestrzeniach. Elektryczny sposób zasilania sprawia, że nie emitują szkodliwych dla zdrowia spalin. Są także mniej hałaśliwe i generują dużo mniejsze koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją. Wadą jest z pewnością mniejsza wydajność w porównaniu ze spalinowymi modelami. Elektryczne wózki widłowe są szczególnie często wykorzystywane w magazynach, w których składowana jest żywność lub inne materiały, które nie powinny mieć kontaktu z trującymi substancjami. Dostępne na rynku akumulatory stosowane w wózkach elektrycznych są przystosowane do dostarczania energii przez 8 godzin. Po upływie tego czasu konieczna jest wymiana baterii. Ten proces można sobie ułatwić, decydując się na zakup wózka z systemem bocznej zmiany baterii.