Dieta wegetariańska, czyli sposób na dobre zdrowie?

Dieta wegetariańska nie zawsze wychodzi na zdrowie, zwłaszcza, gdy nie stosujemy się do jej zasad rozważnie. Jeśli jednak będziemy korzystać z jej dobrodziejstw racjonalnie, wówczas możemy liczyć na to, że zmniejszymy ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych oraz poprawimy ogólną kondycję organizmu. Jak więc jeść, aby aby sobie nie zaszkodzić?

Brak mięsa w diecie staje się coraz bardziej już nie tylko sposobem odżywiania, ale także swoistą modą. Przejścia na wegetarianizm są różnie motywowane. Jedni po prostu nie chcą jeść mięsa zwierzęcego, inni w ten sposób okazują troskę o ekologię, kolejni biorą pod uwagę aspekty religijne. Niektórzy uważają natomiast, że mięso nie jest zdrowe argumentując tym, że składniki odżywcze, które ono zawiera, można śmiało pozyskać z roślin. To prawda, ale należy ją odpowiednio ułożyć.

Dieta wegetariańska, a kwestie indywidualne

Prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest uwarunkowane dostarczeniem mu odpowiedniej ilości białka, witamin, węglowodanów, wody oraz minerałów. Bardzo istotna jest zarówno ich jakość, ilość, jak i właściwe proporcje. Zapotrzebowanie na te składniki w dużej mierze uwarunkowane jest trybem życia, wiekiem, wagą, a także tym, czy jesteśmy aktywni fizycznie. Jeśli więc wybieramy dietę wegetariańską, warto skonsultować się z doradcą żywieniowym, który ułoży nam ją biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby oraz preferencje. Często taka usługa dostępna jest w firmach zajmujących się cateringiem pudełkowym. Oprócz fachowej porady, można zamówić w nich posiłki, które dostarczane są prosto pod nasze drzwi.

Wegetariańskie potrawy – dlaczego warto na nie postawić?

Niewątpliwym plusem diety wegetariańskiej jest to, że lekkostrawne jedzenie zmniejsza ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych. Mowa głównie o otyłości, nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy, a także chorobie niedokrwiennej serca. Kolejna kwestia, to (przy odpowiednim skomponowaniu jadłospisu) dostarczenie organizmowi wielu cennych składników mineralnych. Jeśli na talerzach pojawią się potrawy bogate w błonnik, wówczas możemy liczyć na to, że cholesterol we krwi będzie na odpowiednim poziomie, czyli mniejszym ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Nie każdy jednak powinien uwzględniać w swoim jadłospisie wyłącznie dietę wegetariańską. Nie działa ona dobrze na zdrowie dzieci, które mają problem z ilością witaminy D. Jeśli nie zostanie ona uzupełniona o ryby i suplementy, może przynieść im więcej szkód, niż pożytku.

Szukasz odpowiedniej diety dla siebie? Koniecznie skonsultuj się z profesjonalistami z Diet4u.pl