Proste testowanie się na nietolerancje pokarmowe!

Proste testowanie się na nietolerancje pokarmowe!

W dobie mocno zmodyfikowanego jedzenia oraz higienicznego stylu życia zaburzenia trawienne są powszechną rzeczą. Do najczęstszych problemów trawiennych należy zaliczyć zaburzenia perystaltyki związane z zespołem jelita drażliwego oraz różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe.

Z czego wynikają nietolerancje pokarmowe?

Wszelkiego rodzaju nietolerancje pokarmowe biorą się przede wszystkim z tego, że nasz organizm reaguje alergicznie na niektóre składniki pożywienia. Mogą to być cząsteczki białkowe zawarte w zbożach – np. gliadynę, co jest szczególnie mocno wyrażone w celiakii oraz zespołach nabytej nietolerancji glutenu albo niektóre cukry lub flawonoidy – zawarte w owocach, kakao i niektórych warzywach. Problemy z nietolerancjami wynikają głównie z obecności we krwi specyficznych przeciwciał z rodziny IgG, które przy ekspozycji na dany składnik pokarmowy wywołują nasiloną odpowiedź zapalną – często w obrębie ścian jelita, co powoduje wzdęcia, nudności oraz biegunki. To właśnie nasilony stan zapalny odpowiada za wywoływanie różnego rodzaju nietolerancji pokarmowych. Warto przeprowadzić kierunkowe testy na nietolerancje pokarmowe, aby skutecznie wyeliminować składniki diety, które nam zwyczajnie nie służą.

Jak powinniśmy dobierać składniki dietetyczne?

Przede wszystkim winniśmy zainteresować się dokładnie składnikami, które szczególnie nam szkodzą. Klasyczne testy skórne na alergeny pokarmowe odpowiadają głównie za określenie nadwrażliwości w mechanizmie IgE zależnym – tak więc wchodzi tu w grę pokrzywka, astma lub też nasilone biegunki w okresie po ekspozycji. Testy na nietolerancje pokarmowe różnią się od klasycznych, gdyż głównie oceniają obecność wysoce specyficznych immunoglobulin IgG.

Jak przeprowadzić testy na nietolerancje pokarmowe?

Jest to bardzo proste. Obecnie nie musimy opuszczać naszego domu w celu przeprowadzenia wysoce specyficznych testów. Wystarczy jedynie skorzystać ze specjalnych zestawów, które dają odpowiedź od razu (testy bibułowe lub kasetkowe) albo ze specjalnych zestawów do pobrań krwi (głównie krwi włośniczkowej z palca), które następnie są wysyłane i badane pod kątem obecności określonych immunoglobulin.