Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Co na wypadanie włosów?

Przyczyn utraty włosów jest naprawdę bardzo wiele. Za utratę włosów odpowiadają przede wszystkim czynniki, które związane są z aktywnością hormonalną. Jest to poważny problem populacyjny – wciąż nie wiadomo, co na wypadanie włosów zastosować, co będzie skuteczne i efektywne na każdy rodzaj łysienia.

Dlaczego tracimy włosy z głowy?

Przyczyn tego stanu jest bardzo wiele, wyróżnić trzeba zarówno kwestie niedoborów, aktywność układu odpornościowego lub zwyczajny metabolizm hormonalny, który ma swoje odbicie między innymi w łysieniu androgenowym. Nasze włosy stale wypadają i odrastają – głównie za sprawą cyklicznego rozwoju, który odbywa się w trzech fazach:

  • anagenu,
  • katagenu,
  • telogenu.

Cebulki w fazie telogenu są zanikowe, a włosy odrastające są słabsze i szybko wypadają. Niestety, ale w wielu przyczynach łysienia widzimy wysoki odsetek cebulek włosów znajdujących się właśnie w tej trzeciej fazie. W tej sytuacji to, co na wypadanie włosów wybrać, zależy głównie od mechanizmu utraty włosów. Można jednak w pewnych sytuacjach skutecznie wspierać cebulki włosów, aby ich nadmierna ilość nie wchodziła do telogenu i żeby same cebulki nie ulegały zbytniej inwolucji.

Jak to najlepiej osiągnąć?

Istnieje wiele metod kierunkowego wspierania cebulek włosów. Spożywanie związków skrzypu oraz witamin powinno pomóc od strony ogólnoustrojowej, ważne jest jednak oddziaływanie miejscowe – przede wszystkim unikanie parabenów, SLS-ów oraz związków o działaniu drażniących na skórę owłosioną głowy. Szczególnie ważne jest wspieranie włosów przez szampony zawierające związki odżywcze oraz niekiedy, modulatory krążenia skórnego. Tak jest między innymi w przypadku minoksidilu, który wpływa na krążenie w obrębie cebulek włosów i wpływa pozytywnie na proces powstawania nowych cebulek. Nie zawsze wiadomo, co na wypadanie włosów zastosować – dobrze jest odwiedzić dermatologa oraz wykonać badania w zakresie witaminy D, witaminy B12, żelaza oraz zainteresować się trichogramem oraz badaniem dermatoskopowym głowy.