Projekty domów z poddaszem – sprawdź, czy są dla Ciebie!

Wiele osób marzy o pokoju na poddaszu, a budowa własnego domu może być świetną okazją do spełnienia tego marzenia. Warto jednak rozsądnie podejść do takiej inwestycji, ponieważ zazwyczaj podejmujemy ją na całe życie. Jakie są zalety i wady projektów domów z poddaszem?

Poddasze użytkowe czy nieużytkowe?

Ważną decyzją, jaką musimy podjąć jest to, czy zależy nam na poddaszu użytkowym, czyli stosunkowo wysokim, czy planujemy wykorzystać tę przestrzeń np. tylko jako stryszek. Według przepisów średnia wysokość użytkowego poddasza nie powinna być niższa niż 220 centymetrów, co wymusza postawienie stosunkowo wysokiej ściany kolankowej. Warto zadbać o to już na etapie wyboru projektu – późniejsze modyfikacje są kosztowne i mogą zaburzyć wygląd budynku. Na szczęście jest mnóstwo projektów domów z poddaszem użytkowym, uwzględniających wszystkie niezbędne elementy takiego pomieszczenia.

Rozważając zakup projektu domu z poddaszem warto zwrócić uwagę na wysokość ściany kolankowej czy ilość i wielkość okien. Ściana kolankowa to ta niska ściana sąsiadująca ze skosem dachu – najczęściej ma wysokość od 80 do 110 centymetrów, a okna często są umieszczone tak, że poddasze może stanowić dobrą przestrzeń do pracy – docenią to osoby pracujące w domu. Aby zapewnić dobre oświetlenie, często mówi się, że okna powinny zajmować 1/8 powierzchni podłogi, jednak dokładna wielkość zależy od kąta nachylenia dachu, usytuowania domu i podobnych czynników.

Dużo mniejsze wymagania dotyczą nieużytkowego poddasza – może być ono niższe, nie są także wymagane tak duże okna. Wybór takiego wariantu wiąże się też z niższymi kosztami konstrukcji dachu, który nie musi dźwigać tak grubych warstw izolacji, a także z niższym podatkiem – powierzchnia takiego poddasza nie jest wliczana do podatku od nieruchomości.

Projekty domów z poddaszem – dla kogo są dobrym rozwiązaniem?

Poddasza mają niepowtarzalny urok dzięki skosom, które nadają wnętrzu bardzo przytulnego charakteru. Są więc bardzo dobrą przestrzenią do urządzenia sypialni, pokoju dziecięcego lub pracowni albo gabinetu. Odpowiednio zaprojektowane okna mogą sprawić, że poddasze jest najlepiej oświetlonym pomieszczeniem w domu. Wszystko to sprawia, że projekty domów z poddaszem cieszą się niesłabnąca popularnością zarówno wśród większych rodzin, jak i par, którym zależy na przytulnym miejscu do mieszkania. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeżeli architekt zadba o wygodne i bezpieczne schody prowadzące do takiego pokoju. Ważne jest jednak zadbanie o bardzo dobrą izolację termiczną – jest to istotne zarówno zimą, jak i latem, by zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia – w przeciwnym razie zamiast przytulnego pokoju mielibyśmy wielki piekarnik. Warto też pamiętać, że projekty domów z poddaszem, jak i wszystkich wielokondygnacyjnych budynków mogą nie być dostosowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się.

Gdzie można znaleźć projekty domów z poddaszem?

Na stronach poświęconych sprzedaży gotowych propozycji architektonicznych, takich jak https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_z_poddaszem.html można przejrzeć mnóstwo projektów domów z poddaszem – a także wiele innych. Warto przejrzeć różne propozycje i zorientować się, jakie parametry zapewnią najlepszy komfort i funkcjonalność budynku. Pomóc może w tym sporządzenie listy potrzeb domowników i przejrzenie forów dyskusyjnych, na których ludzie wymieniają się doświadczeniami z budowy domów. Warto też rozważyć inne typy domów – nie tylko projekty domów z poddaszem mogą zapewnić komfortowe warunki do mieszkania.