SmartDom – nowoczesne rozwiązania w czterech ścianach?

SmartDom - nowoczesne rozwiązania w czterech ścianach?

Nowoczesne rozwiązania wkraczają już w każdą dziedzinę życia. Oczywiście prym pod tym względem wiodą technologie komputerowe i specjalistyczne sprzęty do badań laboratoryjnych. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w budownictwie jest SmartDom. Co to jest? Jakie technologie się stosuje? Jakie wady i zalety ma SmartDom?

Co to jest SmartDom?

Przez kilkanaście lat nowoczesne technologie w budownictwie były intensywnie rozwijane. SmartDom to zgodnie z definicja inteligentny dom, który wyposażony jest zaawansowane i zintegrowane systemy automatyki. Ma on zagwarantować swoim mieszkańcom wysoki komfort życia, a także znacząco przyspieszyć i ulepszyć procesy oraz mechanizmy codziennego życia.

Automatyka, która została wcześniej wspomniana, przekłada się głównie na kontrolowanie wielu urządzeń, za pomocą jednego aparatu, którym najczęściej jest smartfon podłączony do sieci WiFi. W ten sposób można bez problemu sterować oświetleniem, roletami i innymi technologiami podpiętymi do tej samej sieci, przy pomocy dedykowanej aplikacji.

Inteligentne rozwiązania w SmartDom

Inteligentne rozwiązania w SmartDom to zbiór urządzeń i systemów, które ze sobą współgrają. Co więc można do nich zaliczyć? Przede wszystkim jest system alarmowy, który jest podstawą inteligentnego domu. Sterowanie roletami, bramą wjazdową, czy nawet symulowanie obecności człowieka w domu poprzez włączanie i wyłączanie urządzeń, to jedne z nowoczesnych rozwiązań.

Także sterowanie oświetleniem można zaliczyć jako podstawę SmartDom. Dzięki połączeniu ze smartfonem można gasić i zapalić światło, a jest to przydatne, chociażby w przypadku, gdy zapomniało się to zrobić. Normą stało się już także przełączanie kanałów w TV, czy ustawianie temperatury w lodówce przy pomocy smartfona. Jedną z nowości jest również sterowanie ogrzewaniem, co jest bardzo przydatne w szczególności w okresie chłodniejszych dni.

Wady i zalety SmartDom

Każdy nowoczesny system ma swoje wady i zalety. Można ich kilka wymienić, jednak w przypadku SmartDom znakomitą większość stanowią pozytywne aspekty używania tej technologii. Wśród zalet można wymienić:

  • połączenie wielu urządzeń w jednym systemie
  • automatyzacja
  • możliwość uzyskania oszczędności, np. na ogrzewaniu
  • bezpieczeństwo
  • możliwość łączenia i dzielenia systemów
  • swobodne operowanie systemami

Natomiast do zalet zaliczyć można przede wszystkim wysoki koszt implementacji technologii. To prawidłowego działania urządzeń niezbędne jest szybkie i stabilne łącze internetowe, a to nie zawsze idzie ze sobą w parze. Ponadto sam montaż i instalacja systemów może niekiedy być kłopotliwa, a w skrajnych rpzypadkach – niemożliwa do wykonania.