Dieta jako ważny element w sporcie

sport top

Każda rozpoczynająca swoja poważniejszą przygodę ze sportem osobę zastanawia się, czy jest w stanie osiągnąć upragniony efekt jedynie wysiłkiem fizycznym. Często osoby te uprawiają wiele sportów lub jedna aktywność w sposób bardzo intensywny. Trenują codziennie po kilka godzin oczekując wymiernych efektów. Wchodzą na wagę, mierzą się i nie widzą tego, co chcieliby zobaczyć.

Ujemny bilans kaloryczny

W ostatnich latach społeczeństwo wpadło w szał sportu i zdrowego wyglądu. Często zapominając o dwóch ważnych aspektach jakich są regeneracja oraz odpowiednio zbilansowana dieta. W szczególności wdrożenie w swoje życie zdrowych nawyków żywieniowych znacznie ułatwi uzyskanie wymarzonej sylwetki. Przyjęło się, że aby schudnąć potrzebny jest ujemny bilans kaloryczny. Nie wiele osób wie o co chodzi, a w tym założeniu nie chodzi o nic innego jak dostarczenie do organizmu kalorii w mniejszej ilości niż spożytkujemy w ciągu całego dnia.  Czyli przykładowo jeżeli dieta opiera się na dziennej dawce 2 tysięcy kalorii, to aktywność powinna spalić więcej niż ich dostarczyliśmy. Trzeba jednak bardzo uważać by nie zostały spalane mięśnie. Warto zasięgnąć porady doświadczonego dietetyka, który ustali sposób odżywiania, który będzie najlepszy dla danej osoby. Często w celu ustalenia planu dietetycznego specjalista w tej dziedzinie prosi o dostarczenie wyników badań, by sprawdzić, czy np. nie ma deficytów któryś z witamin itd.

Co daje dobrze dobrana dieta

Odpowiednio skomponowana dieta pozwoli nam również osiągać lepsze wyniki, dostarczy wszystkich potrzebnych substancji odżywczych dzięki którym proces regeneracji również będzie przebiegał sprawnie. Pozwoli na odpowiednie funkcjonowanie układu trawiennego, ponieważ diety bogate są często w produkty zawierające dużo błonnika. Dieta pozwoli wyeliminować niepotrzebne składniki z codziennych posiłków, zamienić te produkty, których nie powinniśmy spożywać na takie, które są zdrowsze.

Podsumowując, indywidualnie dobrana dieta pozwoli nam nie tylko schudnąć, ale również poprawi stan zdrowia oraz wyniki w uprawianym przez nas sporcie.

źródło: bukmacherzy.co.pl