Nawozy mineralne – czy warto w nie inwestować?

nawoz mineralny

Nawozy mineralne to grupa syntetycznych preparatów ułatwiających pracę ogrodnikom i rolnikom. Szybkie i długotrwałe działanie sprawia, że są chętnie wybierane jako alternatywa dla nawozów naturalnych. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Jakie są typy nawozów mineralnych?

Nawozy mineralne dzielą się przede wszystkim na jedno- i wieloskładnikowe. Pierwszy z tych rodzajów sprawdza się w sytuacjach niedoboru konkretnego składnika odżywczego w glebie. Produkty zawierające wiele składników dostarczają mikroelementy wybranym grupom roślin. Dzięki nim pielęgnować można np. nasiona traw, rośliny kwitnące, iglaste, sadownicze i warzywa.

Poszczególne nawozy mineralne różnią się ponadto formą. Część produktów sprzedawana jest w formie płynnej. Najwygodniej aplikuje się je, gdy butelka zaopatrzona jest w spryskiwacz. Ułatwia to równomierne dawkowanie, ograniczając ryzyko pozostawienia pustych przestrzeni. W nich mogą zacząć wyrastać chwasty.

Oprócz nich istnieją nawozy granulowane. Działają zwykle dwa razy dłużej niż płynne, czyli przez około miesiąc. Nadają się do stosowania posypowego. Mają jednak skłonność do zbrylania się. Powodem jest wchłanianie wilgoci przez granulki.

Jak stosować poszczególne nawozy mineralne?

Rodzaj zastosowanego nawozu zależy od składu chemicznego gleby, a tym samym potrzeb roślin w niej zasadzonych. Przed zastosowaniem danego preparatu warto więc zlecić analizę składników podłoża do laboratorium chemii rolnej.

Bez sprawdzenia typu i składu rośliny nie będą miały pożytku z nawożenia. Dla przykładu nawozy azotowe i potasowe sprawdzają się w glebach cięższych. W lekkich mogą zostać wypłukane w głębsze warstwy ziemi. W takiej sytuacji składniki mineralne nie są pobierane przez system korzeniowy roślin.

Z kolei nawozy wapniowe, magnezowe i fosforowe rozprowadzają składniki mineralne powoli. Należy więc odpowiednio wcześnie rozpoznać zapotrzebowanie roślin na te pierwiastki. Dzięki temu składniki mineralne dotrą do korzeni w odpowiednim czasie.