Badanie gęstości kości – kiedy występują wskazania do jego wykonania?

badanie gestosci kosci

badanie gestosci kosci

Utrzymanie swojego ciała w dobrym zdrowiu to nie tylko leczenie go, czy też odpowiednie odżywanie, zapewnianie mu wymaganej ilości ruchu, czy też dbanie o nie przeciążanie się. Konieczne jest czasem wykonywanie profilaktycznych badań. Mowa tu na przykład o badaniu gęstości kości. Gdzie można je wykonać i kiedy występują wskazania do jego zrobienia?

Gdzie wykonać badanie gęstości kości?

Chcąc wykonać badanie gęstości kości w Gdańsku należy znaleźć odpowiedni gabinet lub klinikę, która dysponuje sprzętem wymaganym do przeprowadzania tego typu badań. Można tego dokonać na przykład z pomocą internetu, który świetnie nadaje się do takich zadań i z jego pomocą miejsce, w którym wykonamy badanie gęstości kości znajdziemy naprawdę szybko.

Jedno z miejsc na terenie Gdańska, w którym można wykonać badanie gęstości kości to gabinet Dobra Diagnostyka, który specjalizuje się w badaniu oraz leczeniu dolegliwości ukladu mięśniowo-nerwowego, w tym właśnie w wykonywaniu badania gęstości kości, które pozwala stwierdzić obewcność asteoporozy.

Jakie są wskazania do wykonania badania gęstości kości?

Istnieje wiele wskazań do wykoniania badania gęstości kości. Najczęściej są to choroby, których skutkiem ubocznym może być pojwaienie się osteoporozy, czyli bardzo niebezpiecznej choroby, która może zakończyć się trwałym uszkodzeniem kości, a w najgorszych wypadkach jest ona nawet zagrożeniem dla życia. Badanie gęstości kości to densytometria.

Wskazania do wykonania badania gęstości kości to na przykład przyjmowanie leków przeciwepileptycznych. Poleca się je również kobietom po okresie menopauzy, szczególnie, jeśli są to kobiety o smukłej sylwetce. Kolejne wskazania to między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, porody w krótkim odstępie czasowym, czy też częste złamania kości. Densytometrię wykonuje się również w wypadku osób, które posiadają choroby o podłożu genetyczny. Mowa tu o chorobach, które sprawiają, że gęstość kości sama z siebie maleje.