Największe mity o samochodach hybrydowych

Samochód hybrydowy

Świat niewątpliwie podąża w kierunku trendów eko, o czym świadczą liczne produkty każdego dnia trafiające na rynek detaliczny. Ogromny krok w tym kierunku podjęli także producenci samochodów, od lat wypuszczając na sprzedaż pojazdy hybrydowe. Liczne obawy kierowców spowodowały, że wokół tego typu aut narosło wiele mitów. Które z nich mijają się z prawdą?

Za hybrydę trzeba słono zapłacić

To najczęściej powielany mit, który nijak ma się do rzeczywistości. Współczesne modele aut hybrydowych kosztują bardzo podobnie, co niektóre samochody o podobnym standardzie wyposażenia z silnikiem Diesla. Stwierdzenie, które narosło wokół wysokich cen hybrydy nie ma pokrycia w codziennym życiu. Komfort posiadania ekologicznego i oszczędnego auta nie oznacza wysokich wydatków, a wręcz przeciwnie. Okazuje się, że zużycie części w aucie hybrydowym jest o wiele niższe, a to wiąże się z rzadszą koniecznością ich wymiany i mniejszymi kosztami.

Samochód hybrydowy

Hybryda wymaga częstego ładowania

Biorąc pod lupę samochody marki Toyota użytkownik będzie miał okazję przekonać się, że silnik hybrydowy w pełni samodzielnie ładuje się podczas jazdy. Akumulator ładowany jest w trakcie jazdy z włączonym silnikiem spalinowym, który sporą część energii jest w stanie pozyskać i zmagazynować z hamowania. Pojazd wyposażony jest w inteligentny system dystrybucji energii, umożliwiając kierowcy komfortową jazdę bez konieczności postoju na ładowanie akumulatora.

Kosztowne naprawy

Warto ponownie wrócić do tematu części i nieco się w niego zagłębić. Pojazdy hybrydowe Toyoty przede wszystkim pozbawione są podzespołów, które można spotkać w autach o tradycyjnej budowie. Na próżno szukać tu zatem alternatora, turbiny, rozrusznika czy paska klinowego. W to miejsce zastosowano przekładnię planetarną, która scala układ napędowy z kołami. Dodatkowo należy podkreślić, że silnik w aucie hybrydowym jest całkowicie bezawaryjny – te same części wykorzystywane były w tramwajach, które nieustannie użytkowano przez ponad 50 lat.

Hybrydy mają słabą dynamikę jazdy

W tradycyjnych autach niskie spalanie kojarzy się z jazdą na niskich obrotach. Tymczasem osiągi samochodów hybrydowych umożliwiają dynamiczną, a zarazem oszczędną jazdę. Pojazdy hybrydowe Toyoty, dzięki zastosowaniu dwóch źródeł napędów, dobijają do „setki” już w 8 sekund, a średnie spalanie wynosi 5 litrów/100 km. W niektórych modelach moc podwójnego układu wynosi prawie 200 KM, co samo w sobie oznacza radość z codziennej jazdy po każdej nawierzchni.

Hybryda jest mało popularna

Obawy kierowców związane z serwisem czy późniejszą odsprzedażą pojazdu hybrydowego są zupełnie nieuzasadnione. Marka Toyota od ponad 20 lat ma w swojej ofercie samochody hybrydowe, które dzięki swojej niezawodności podbijają szosy na całym świecie. Bogate doświadczenie marki pozwoliło wykorzystać szeroką wiedzę w praktyce, oferując oszczędne i ekonomiczne pojazdy, które wyróżnia trwałość i bezawaryjność. Do tej pory na całym świecie sprzedano ponad 15 milionów hybrydowych egzemplarzy tej marki. Liczby mówią same za siebie.

Partnerem materiału jest salon Toyota Okęcie – samochody hybrydowe Toyota Warszawa.