Łuszczyca – swędzenie oraz podobieństwo do alergii i AZS

zmiany

Łuszczyca to choroba, która objawia się wykwitami na skórze. Występują one w różnych miejscach na ciele, a najczęściej w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz na dłoniach, łokciach, stopach oraz kolanach. Zmiany te charakteryzuje czerwony lub czerwono brunatny odcień, a na powierzchni pokryte są łuską. Czy łuszczyca swędzi? Tak, to pewne, że spośród objawów jakie daje łuszczyca, swędzenie jest jednym z najgorszych. Przesuszenie skóry oraz jej drapanie może dodatkowo zaostrzać ten uciążliwy objaw. Niestety swędzenie dotyka większości osób chorych na łuszczycę.

Alergia, a łuszczyca

Czasem trudno jest rozróżnić, czy mamy do czynienia z łuszczycą czy z alergią. Szczególnie kiedy piekące i swędzące pojawiają się nagle. Czy łuszczyca swędzi podobnie jak zmiany wywołane przez alergię? Tak łuszczyca swędzi w porównywalnym stopniu. Czym zatem różni się alergia od łuszczycy? Alergia jest wywołana reakcją układu odpornościowego na dany czynnik uczulający. Łuszczyca ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że organizm błędnie odczytuje sygnały i zaczyna atakować własne komórki. Aby najlepiej rozpoznać różnicę i ustalić, czy mamy do czynienia z alergią czy z łuszczycą, najlepiej udać się do lekarza. Objawy są często na tyle zbliżone, że niezbędne jest wykonanie odpowiednich testów alergologicznych, żeby poznać odpowiedź.

AZS a łuszczyca

AZS czyli Atopowe Zapalenie Skóry to silna alergiczna reakcja skóry na różnego rodzaju czynniki. Łuszczyca to natomiast częsta choroba dermatologiczna. Obie choroby są uwarunkowane genetycznie i mogą ujawnić się w różnym wieku. AZS, podobnie jak łuszczyca, swędzi. Oba schorzenia są nieuleczalne i powracają często w najmniej spodziewanych momentach.

Podczas gdy łuszczyca daje objawy w postaci czerwonych i czerwono brunatnych oraz pokrytych łuską zmian, wykwity na skórze wywołane AZS powstają nieco w innych sposób. Zanim pojawią się czerwone pęcherzyki i grudki na skórze, u chorych na AZS występują oznaki takie jak suchość, zaczerwienienie i mocno swędzące miejsca. W bardzo nasilonych stanach zmiany nawet puchną i pojawia się wysięk. Przewlekłe AZS może prowadzić, tak jak łuszczyca do intensywnego łuszczenia się skóry.

AZS wynika z zaburzeń immunologicznych, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych w wyniku kontaktu z czynnikiem uczulającym. Mogą to być zarówno alergeny wziewne, jak i te drażniące naskórek. Łuszczyca również może być wywoływana przez różne czynniki. Lekarze twierdzą, że łuszczyca jest schorzeniem dziedziczonym, które ujawnia się na skutek czynników, takich jak infekcje, przyjmowanie niektórych leków, a nawet spożywanie alkoholu. W przypadku wątpliwości, czy mamy do czynienia z AZS czy łuszczycą, najlepiej udać się po diagnozę do lekarza.

Jak przestać się drapać?

Czy łuszczyca swędzi? Nie mamy wątpliwości, że łuszczyca swędzi na tyle, że ciężko jest powstrzymać się od drapania. Kiedy atakuje łuszczyca swędzenie jest na tyle silne, że chory ma problem z normalnym funkcjonowaniem. W sytuacji, kiedy nawraca łuszczyca swędzenie najlepiej zniwelować poprzez unikanie drapania na tyle, na ile jest to możliwe. Istnieje również innych sposobów, które pomogą zniwelować ten nieprzyjemny objaw:

  • noszenie przewiewnych, lekkich tkanin, niepodrażniających skóry,
  • dbanie o głębokie nawilżenie skóry,
  • unikanie gorących, podrażniających skórę kąpieli,
  • używanie odpowiednich, nie podrażniających kosmetyków oraz środków czystości,
  • delikatne wycieranie skóry po kąpieli lub prysznicu,
  • ograniczenie spożywania produktów, które pobudzają produkcję histaminy,
  • odpowiednia, przyjemna dla skóry pościel,
  • codzienne wietrzenie sypialni i innych pomieszczeń.