Porady dotyczące wymiany oleju w samochodzie: Jak wymienić olej w samochodzie?

wymiana oleju w samochodzie

Wymiana oleju w samochodzie jest jedną z najczęstszych rutynowych czynności konserwacyjnych, które należy wykonać. Wymiana oleju chroni silnik poprzez usuwanie brudu i zanieczyszczeń, utrzymując go w czystości, dzięki czemu pracuje on bez zakłóceń. Oleje stosowane w większości samochodów są syntetyczne, co oznacza, że są produkowane w taki sposób, aby miały podobne właściwości jak oleje naturalne. Oleje syntetyczne pomagają utrzymać w czystości elementy tarcia silnika i metale, a także poprawiają osiągi i zużycie paliwa. Wymiana oleju pomaga zapobiegać awariom samochodu. Regularna wymiana oleju przedłuży jego żywotność i pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów napraw. Jeśli nigdy wcześniej nie wymieniałeś oleju, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

Co to jest wymiana oleju?

Wymiana oleju to proces polegający na wymianie oleju w silniku samochodu. Olej jest cieczą, która umożliwia spalanie w silniku samochodu. Wymieniając olej w samochodzie, dosłownie myjesz nową warstwą oleju te części silnika, które mają z nim kontakt. Większość samochodów ma obecnie w silnikach oleje syntetyczne, więc nie trzeba ich wymieniać tak często. Jednak nadal możesz wykonać poniższe czynności, aby wymienić olej w swoim samochodzie. Jeśli w Twoim samochodzie stosowany jest olej konwencjonalny lub nie ma oleju syntetycznego, nadal możesz wykonać poniższe czynności, ale olej będzie trzeba wymieniać częściej. W niektórych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, wymianę oleju przeprowadza się zwykle co trzy do pięciu tysięcy kilometrów. Jeśli dużo jeździsz samochodem lub masz pojazd intensywnie eksploatowany, musisz wymieniać olej częściej.

Sprawdź aktualny stan swojego samochodu

Zanim zaczniesz wymieniać olej, dowiedz się, ile oleju potrzebuje Twój samochód. Możesz to zrobić, sprawdzając instrukcję obsługi. Jeśli nie masz takiej instrukcji, lokalni mechanicy powinni być w stanie Ci pomóc. Jeśli nie jesteś pewien, jak często wymieniać olej, możesz sprawdzić w instrukcji obsługi. W przypadku oleju nie ma jednak jednej uniwersalnej reguły. Jeśli nie masz pewności, lepiej być bezpiecznym niż żałować. Nie chcesz narażać się na niebezpieczeństwo, wymieniając olej zbyt często. Dowiedz się, ile kilometrów przejeżdżasz tygodniowo, jak często przyspieszasz i hamujesz, z jaką prędkością się poruszasz oraz w jakiej temperaturze jeździsz. Biorąc pod uwagę te czynniki, olej należy wymieniać częściej w ekstremalnych warunkach, gdy jeździsz na długich dystansach i często hamujesz.

Zanim jednak przystąpisz do sprawdzania aktualnego stanu samochodu, odpowiednio zabezpiecz ręce oraz swoje ciało! Odwiedź renomowany sklep BHP i zaopatrz się w ubranie i rękawice robocze!

Jak wymienić olej w moim samochodzie?

Potrzebna będzie jedna czwarta (4,5 litra) oleju, lejek, pojemnik do przechowywania oleju, szmatka i rękawiczki. Najpierw należy upewnić się, że samochód stoi na równym podłożu. Następnie należy zdjąć miskę olejową. Zazwyczaj trzeba zdjąć miskę olejową, aby dostać się do silnika. Należy uważać, aby nie uszkodzić żadnych innych części lub elementów znajdujących się wewnątrz miski olejowej, takich jak filtr oleju. Następnie należy odkręcić korek oleju na silniku. Jeśli olej jest ciemny, należy go wymienić. Po usunięciu starego oleju wlej nowy, pamiętając o tym, aby przykryć cały filtr oleju. Załóż filtr oleju, a następnie mocno przykręć korek.

Jaki olej do jakiego samochodu?

Istnieją setki różnych marek i typów olejów samochodowych. Aby zapewnić prawidłową pracę silnika i jego długą żywotność, ważne jest, aby wybrać odpowiedni olej dla swojego samochodu. Jeśli wymieniasz olej w samochodzie z silnikiem konwencjonalnym, powinieneś użyć oleju konwencjonalnego. Olej konwencjonalny nie jest olejem syntetycznym, a więc nie ma właściwości syntetycznych, dlatego w wielu nowych samochodach stosuje się olej syntetyczny. Olej syntetyczny ma także lepsze parametry temperaturowe i pomaga chronić silnik przed zużyciem, dlatego jest zalecany do samochodów, które są często używane i jeżdżą w ekstremalnych warunkach.

Słowa podsumowujące

Wymiana oleju w samochodzie jest ważną częścią rutynowej konserwacji. Nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, nie powinno to być zbyt trudne. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a wymiana oleju nie zajmie Ci dużo czasu. Możesz być zaskoczony, że wymiana oleju w samochodzie nie jest tak trudna, jak Ci się wydaje. Istnieje kilka porad i wskazówek, które sprawią, że proces ten przebiegnie tak sprawnie, jak to tylko możliwe. Zapamiętaj je, a w krótkim czasie staniesz się ekspertem. Skoro już wiesz, jak wymienić olej w swoim samochodzie, na co czekasz? Zacznij działać i ciesz się korzyściami płynącymi z wymiany oleju w swoim samochodzie.

Nie zapomnij o odpowiednim zabezpieczeniu, które znajdziesz w renomowanym sklepie BHP!