Lean Manufacturing – co jest w nim najważniejsze?

szkolenia zarządzanie lean

Na funkcjonowanie firmy składa się wiele czynników i równie dużo czynności. Nie wszystkie jednak są niezbędne do tego, aby zaspokoić stale rosnące oczekiwania klientów. Aby wyeliminować niepotrzebne operacje z pomocą przychodzi Lean Manufacturing.

Początkiem wprowadzania Lean Manufacturing do struktury firmy jest ocenienie jej obecnego stanu, a następnie wyszczególnienie tych czynności, które dają największe korzyści, a przy tym są tanie i szybkie w wykonywaniu.

Lean Manufacturing – unikaj nadprodukcji

Do najważniejszych strat w firmach produkcyjnych można zakwalifikować nadprodukcję. Większość przedsiębiorstw uważa to za normę, jednak nic bardziej mylnego. Działanie pod tytułem postawimy na magazynie i na pewno się z czasem sprzeda, albo zabezpieczymy na przestoje, to krótka droga do generowania strat i nadmierne obciążanie kosztami firmowego budżetu. Jest na to sposób: odpowiednie zaprojektowanie linii opartej o system ssący.

Kolejna kwestia, którą możemy określić jako marnotrawstwo, to zbędne zapasy. Tutaj także kluczową rolę odgrywa nadprodukcja. Aby zredukować ich ilość, warto popracować nad elastycznością przechodzenia kolejnych zleceń. Załóżmy więc sobie produkcję just-in-time.

Wartości firmie nie dodaje także transport, a jedynie redukuje efektywny czas wykorzystywany przez pracowników. Ten muszą poświęcić na rzecz przemieszczenia się. W pas kłania się więc odpowiednie ułożenie stanowisk, a także ich ergonomia. Analiza przepływu materiału na hali – to klucz do sukcesu.

Na koniec warto wspomnieć o oczekiwaniu. Jeśli pracownik czeka na odpowiedni moment rozpoczęcia pracy i nic nie robi, to można łatwo domyślić się do czego to doprowadza – zaniżenia efektywności wykorzystania zasobów. Na przestój składają się ponadto awarie oraz czekanie w procesie.

Jak więc efektywnie wdrożyć lean do firmy? Skorzystać ze szkoleń lean. To najkrótsza droga do sukcesu.