Kiedy wykonać przegląd komina w domu jednorodzinnym?

przeglad kominowy

Regularne przeglądy komina są kluczowe dla bezpieczeństwa i funkcjonalności komina w domu jednorodzinnym. Kiedy powinno się przeprowadzić przegląd komina? Doradzamy!

Przeglądy okresowe

Należy pamiętać, aby prowadzić przeglądy okresowe kominów – https://kominprofil.pl/przeglady-okresowe-kominow/. Zalecane są one w okresie od 3 do 12 miesięcy, zależnie od rodzaju stosowanego paliwa. W przypadku używania paliw stałych, takich jak drewno czy węgiel, przeglądy powinny odbywać się 4 razy na rok. Nawet jeśli nie korzystasz często z komina, regularne przeglądy mogą wykryć drobne problemy, zanim staną się one poważnymi i będą wymagały bardziej kosztownej naprawy.

Przed sezonem grzewczym

Zaleca się dokonanie przeglądu komina przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, zwłaszcza jeśli korzystasz z kominka lub pieca opalanego drewnem albo węglem. Dzięki temu komin jest w dobrym stanie i gotowy do użytkowania przed rozpoczęciem nowego sezonu.

Po pożarze komina

Jeśli doszło do pożaru komina, nawet niewielkiego, konieczne jest dokładne sprawdzenie komina przed jego dalszym użytkowaniem. Pożary komina mogą uszkodzić konstrukcję komina, czyniąc go niebezpiecznym w dalszym użytkowaniu.

Po zmianach w systemach grzewczych

Jeśli dokonasz zmian w systemie grzewczym, takich jak instalacja nowego urządzenia lub zmiana źródła paliwa, konieczna jest inspekcja komina, aby upewnić się, że komin jest nadal odpowiedni dla zmienionego systemu.

Po wykryciu problemów

Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki problemów z kominem, takie jak nieszczelności, nietypowy zapach lub widoczne uszkodzenia, konieczne jest niezwłoczne przeprowadzenie kontroli. Wczesne wykrycie może zapobiec poważniejszym problemom.

Kupując lub sprzedając dom

Także zalecane jest przeprowadzenie przeglądu przy prowadzeniu transakcji dotyczących nieruchomości. Jeśli kupujesz lub sprzedajesz dom, często zdarza się, że kontrola komina jest częścią procesu kontroli domu. Pomaga to zidentyfikować wszelkie istniejące problemy lub potencjalne wątpliwości.

Nagromadzanie sadzy

Jeśli palisz drewnem w kominku lub piecu albo korzystasz z pieca węglowego, regularne kontrole są niezbędne, aby sprawdzić, czy nie gromadzi się w nim sadza. Jest ona produktem ubocznym spalania i może prowadzić do pożaru komina, jeśli nie jest regularnie czyszczona.

Pamiętaj, że częstotliwość przeglądów może się różnić w zależności od czynników takich jak użytkowanie, rodzaj spalanego paliwa i przepisy. Zaleca się zatrudnienie doświadczonego kominiarza w celu przeprowadzenia dokładnej kontroli, zwłaszcza jeśli podejrzewa się jakiekolwiek problemy lub jeśli minęło trochę czasu od ostatniej kontroli.