Józef Chełmoński i jego “Babie lato”

Obraz Józefa Chełmońskiego Babie lato – co przedstawia? Obraz Babie Lato Józefa Chełmońskiego został wykonany techniką olejną na płótnie. Można go podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Obraz powstał w 1875 roku w Warszawie. Inspiracją do jego powstania była podróż Chełmońskiego na Ukrainę, którą odbył rok wcześniej. Chełmoński zafascynował się wtedy życiem na wsi i obserwacją tamtejszych zwyczajów. Obraz jest przykładem naturalistycznej odmiany polskiego realizmu.

Kilka słów o Józefie Chełmońskim

Józef Chełmoński to polski malarz, który reprezentował nurt realizmu. Urodził się w 1849 roku w Boczkach, a zmarł w 1914 roku w Kuklówce Zarzecznej. Pochodził ze szlachty mazowieckiej. Uczył się w warszawskiej Klasie Rysunkowej, a także w prywatnej pracowni Wojciecha Gersona. Studiował także w Monachium. Odbył także podróż na Podole i Ukrainę. Był zaręczony z Marią Szymanowską. Wzięli ślub w 1878 roku. Razem wyjechali m.in. do Wiednia, Wenecji, Paryża oraz Monachium. Mieli razem sześcioro dzieci.

Malarstwo Józefa Chełmońskiego

Józef Chełmoński malował przede wszystkim sceny rodzajowe. Na jego obrazach prezentowane były przede wszystkim autentyczne sceny z życia wsi polskiej i ukraińskiej. Bardzo często pokazywał także sceny myśliwskie. W realistyczny sposób potrafił odtworzyć koloryt przyrody. Bardzo rzadko malował portrety. Znany jest przede wszystkim z malowania koni.

Babie lato – charakterystyka obrazu

Na obrazie widzimy młodą chłopkę z Ukrainy, która leży na ziemi. W wyciągniętej ręce trzy nitki babiego lata. Z lewej strony na horyzoncie widać bydło, a także sylwetki wieśniaków. Obserwuje ich czarny pies. Obraz powstał z użyciem przede wszystkim barw szarości oraz brązu. Całość jest bardzo stonowana. Podkreśla to nastrój panujący podczas późnego babiego lata. Szarobłękitne niego jest tego najlepszym wyrazem. Najjaśniejszym akcentem na obrazie jest jasna spódnica wieśniaczki, a także żółta chusta, jaką ma na głowie. Obraz jest bardzo nastrojowy i pozwala na szeroką interpretację życia na wsi i tego, co tam się dzieje.a