Zdrowe słodycze – jak w smaczny sposób dostarczyć sobie witamin?

Co charakteryzuje zdrowe słodycze? - Oshee

Każdy z nas miewa niekiedy ochotę na coś słodkiego. Trudno odmówić sobie odrobiny przyjemności, kiedy kusi nas tyle smakowitych przekąsek, zwłaszcza jeśli zawierają w sobie cenne składniki. To nie żart – słodycze naprawdę potrafią być zdrowe, dlatego warto wybierać je z rozwagą.

Smacznie i zdrowo jednocześnie

Na myśl o zdrowym odżywianiu większość z nas wyobraża sobie liczne wyrzeczenia i pożegnanie się z dotychczasowymi nawykami żywieniowymi. Okazuje się jednak, że nawet słodkości mogą pozytywnie zaskoczyć nas swoim składem – wystarczy odrobina poszukiwań i kreatywności. Skąd czerpać inspiracje? Znajdziemy je nie tylko na blogach i w programach kulinarnych, ale także w sklepach – na półkach pojawia się bowiem coraz więcej produktów spożywczych zastępujących tradycyjne przekąski. Czekolada słodzona stewią, batoniki superfoods, suszone bakalie czy cukierki z witaminami lub magnezem (np. Verbena, Reutter czy Oshee) to dopiero początek długiej listy możliwości. Warto pamiętać także o alternatywie samodzielnego przygotowywania smakowitych słodkości, takich jak lody czy batony domowej roboty, na bazie odpowiednio dobranych składników. Dzięki temu zawsze będziemy mieć pewność, że znalazły się w nich jedynie cenne składniki.

Co charakteryzuje zdrowe słodycze?

Wbrew powszechnemu przekonaniu zdrowe słodycze to nie takie, które nie tuczą, ale przede wszystkim te, które nie zawierają w swoim składzie nadmiernej ilości cukru i przetworzonych składników. Niektóre z nich zostały dodatkowo dostosowane do potrzeb osób zmagających się z alergiami pokarmowymi – w sklepach znajdziemy dziś bez problemu bezglutenowe ciasteczka, a nawet bezmleczne krówki. Wszystkie słodycze powinny nie tylko nie zawierać niepożądanych składników, ale ponadto nieść ze sobą cenne właściwości. Czekolada, którą tak wszyscy kochamy, to nie tylko doskonały smak, ale także cenne źródło magnezu. Bakalie natomiast zawierają w sobie nie tylko witaminy i minerały, ale także błonnik. Nie należy zapominać też o świeżych owocach, na bazie których przygotujemy bez problemu wiele słodkich przekąsek, takich jak lody, crumble czy musy. Możliwości są niemal nieograniczone, a co najlepsze – zdrowe słodycze możemy komponować samodzielnie wedle indywidualnych preferencji.