Jak zabezpieczyć paczkę na czas transportu?

Żyjemy w czasach, w których przesyłanie rozmaitych przedmiotów nawet na olbrzymie odległości stało się powszechne. Każdy z nas korzysta bowiem ze sklepów wysyłkowych, niemal wszyscy co jakiś czas przesyłamy paczki do rodziny lub bliższych i dalszych znajomych.

Aby wszystkie przedmioty bezpiecznie dotarły do punktu destynacji, należy je oczywiście odpowiednio zapakować. Na tym właśnie skupimy się w dzisiejszym artykule, pokazując, co jest potrzebne do prawidłowego opakowania każdej przesyłki.

Jak pakować różne przedmioty?

Przesyłki pakuje się w rozmaity sposób, uwzględniając potrzeby danego przedmiotu oraz charakter transportu. Nieco bowiem inaczej może wyglądać pakunek z kilkoma ubraniami lub książkami, które musimy przewieźć prywatnym samochodem, niż pudełko zawierające szklaną wazę, wysyłaną na drugi koniec kraju za pośrednictwem firmy kurierskiej.

Podstawowym kryterium do wyboru opakowania staje się zatem rodzaj przedmiotu. Im bardziej jest narażony na uszkodzenia, tym większą uwagę musimy przyłożyć do zabezpieczenia go.

Drugim czynnikiem jest wartość zawartości paczki. Są bowiem produkty, które wystarczy tylko zabezpieczyć, aby nie uległy uszkodzeniu. Nie liczy się jednak estetyka ani wysoka jakość użytych materiałów pakowych. Z drugiej strony zdarzają się przesyłki typu premium, które nie dość, że muszą zapewnić całkowite bezpieczeństwo zawartości paczki, to na dodatek powinny prezentować się nienagannie i wzbudzać zachwyt odbiorcy od pierwszej chwili, gdy paczka trafi w jego dłonie.

Zdarza się także, że konkretne firmy wysyłkowe mają swoje własne wytyczne co do rodzaju pakunków. Warto zatem dokładnie zapoznać się z nimi, aby uniknąć odmowy przy przyjęciu paczki lub też, żeby nie narażać się na niepotrzebne dopłaty, związane z nadawaniem przesyłek niestandardowych.

W co pakować? Krótki przegląd dostępnych materiałów pakowych

Istnieje wiele różnych typów opakowań.

Za najpopularniejsze uznaje się:

• pudełka,
• tuby,
• folie.

Pudełka i tuby wykonuje się z kartonu i tektury, a niekiedy również z tworzyw sztucznych. Zabezpieczają zawartość, chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie transportu, a także przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Niestety, oprócz tub z tworzywa sztucznego, wszelkie kartonowe i tekturowe opakowania nie są odporne na działanie wilgoci oraz zanurzanie w wodzie, o czym trzeba pamiętać, przygotowując paczkę do wysyłki.
Problem ten znika, jeśli zdecydujemy się na zawinięcie przedmiotów w folie, dostępne choćby w sklepie e-hurtownia-opakowan.pl, który stawia na wysoką jakość rozmaitych praktycznych produktów i akcesoriów do pakowania.

Możemy zdecydować się na folie:

• bąbelkową,
• stretch.

Pierwsza z wymienionych tworzy wokół przedmiotu dodatkową poduszkę powietrzną, która amortyzuje wstrząsy i skutecznie chroni przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, w tym zgnieceniem lub rozdarciem.

Niezmiernie praktyczna i coraz częściej używana folia stretch miewa wiele różnych zastosowań. Może służyć jako materiał do wierzchniego zabezpieczenia pudełka, co znacząco podnosi poziom ochrony przed wilgocią. W przypadku przedmiotów, które nie wymagają nadmiernego zabezpieczenia, niekiedy wystarcza owinięcie ich folią stretch, co daje pewność, że zawartość dotrze na miejsce czysta i nieporysowana.

Na rynku można znaleźć folie stretch bezbarwną lub w kolorach czarnym i niebieskim. Stosowanie barwnych, nietransparentnych wersji pozwala nie tylko skutecznie zabezpieczyć przedmioty przed uszkodzeniem, ale też chroni zawartość paczki przed wścibskim wzrokiem niepowołanych osób.

Dodatkowe materiały i akcesoria ochronne

Czasami samo opakowanie to za mało. Szczególnie delikatne przedmioty wymagają dodatkowej ochrony. Można zastosować rozmaite wypełniacze do pudełek, które ograniczają przesuwanie się zawartości podczas transportu. Oprócz standardowych folii lub wypełnień papierowych, warto w tym miejscu wspomnieć też o organicznym i przyjaznym środowisku skropaku.

Każdą paczkę warto dodatkowo zabezpieczyć z pomocą taśmy pakowej, która chroni przed przypadkowym otwarciem się pudełka lub przetarciem folii w najbardziej narażonych na uszkodzenia miejscach, na przykład w narożnikach.

***

Każdy przedmiot można skutecznie zabezpieczyć na czas transportu. Trzeba tylko podejść do zagadnienia metodycznie i wybrać odpowiednie materiały pakowe, dopasowane do charakteru paczki. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji, a wysyłane przez nas przedmioty spokojnie dotrą do oczekujących ich adresatów.