Szalowanie – charakterystyka i zasady bezpieczeństwa

Szalowanie jest wykorzystywane przy niemal wszystkich pracach budowlanych. Szalunek to nic innego, jak konstrukcja, która sprawia, że wylewana mieszanka uzyskuje wymagany kształt. Deskowanie przyczynia się do tego, że wylewany beton nie przedostaje się poza wyznaczone strefy, więc z powodzeniem uzyskujemy zaplanowany kształt przyszłego budynku. Jak wybrać szalunki, aby sprawnie przeprowadzić prace? Podpowiadamy.

Czym kierować się przy wyborze szalunków?

Po pierwsze i najważniejsze – należy dopasować szalunek do charakteru wykonywanej pracy. Tutaj bardzo ważne jest kierowanie się względami technicznymi. Jeśli na tym etapie popełnimy błąd, należy liczyć się z tym, że mogą pojawić się bardzo duże problemy z dokończeniem budowy. Dobrze dobrany szalunek musi być zaawansowany pod względem technicznym, aby w żaden sposób nie stwarzać problemów zarówno z montażem, jak również demontażem. W przeciwnym razie, inwestor musi liczyć się z wydłużeniem prac, a co za tym idzie – kosztów.

Jeśli szukasz szalunków ściennych koniecznie odwiedź: https://szalbud.pl/szalunki-scienne/

Dobór odpowiednich szalunków to sprawa kluczowa

Szalunki ścienne, fundamentowe, stropowe, słupowe – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, a to, jakie wybrać zależy od charakteru wykonywanych prac. Dobór odpowiedniego szalowania powinien spoczywać na barkach kierownika budowy, czyli osoby doświadczonej i doskonale znającej zapotrzebowanie na poszczególne prace.

Na odpowiednie dopasowanie systemu szalowanie ma nie tylko charakter wykonywanych prac, ale także sposób rozszalowania, dlatego najlepiej jest kierować się aspektami technicznymi. To jest bardzo ważne zarówno ze względu na szybkość wykonania prac, jak i tego, aby demontaż konstrukcji nie był trudny. Nie bez znaczenia pozostają także koszty, czyli aspekt ekonomiczny, jednak na tego typu materiałach po prostu nie warto oszczędzać.

Zobacz także: http://ilovepoland.pl/budowa-domu-latem-na-co-nalezy-uwazac/

Szalunki – rodzaje i zastosowanie

Szalunki fundamentowe – ten rodzaj stosuje się do wykopów. Tutaj należy skupić się w dużej mierze na deskowaniu obstawki płyty fundamentowej przy zastosowaniu najdłuższych paneli. Tego typu szalunków nie powinno się układać przy pomocy żurawia. Takie działanie może w znaczący sposób wpłynąć na wydłużenie wykonywanych prac, jak równie w dużej mierze je skomplikować. Żuraw powinien być stosowany przy elementach cięższych.

Do szalowania ścian dedykowane są szalunki ścienne, których wybór uwarunkowany jest ich wagą. Tego typu szalowanie odbywa się ręcznie lub przy pomocy dźwigu. W obu przypadkach bardzo ważne jest to, aby wszelkie prace wykonywać w możliwie jak najbardziej precyzyjny sposób. Nie bez znaczenia jest tutaj wybranie odpowiedniego osprzętu, chociaż w tego typu działaniach warto zachować umiar.

Szalunki słupowe z kolei wybiera się do deskowania słupów. Aby zapewnić ekonomiczność i poprawność prac budowlanych warto jest sięgać po oddzielne zestawy tego rodzaju szalunków. W znacznym stopniu przyspieszymy proces budowy jeśli sięgniemy po lekkie formy.

W przypadku szalunków stropowych wybór jest ogromny. Aby wybrać odpowiedni, powinno się dokonać analizy projektu danego stropu.

Patronem artykułu jest firma Szalbud