Jak wyglądają obecnie ceny zbiorników LPG w województwie dolnośląskim?

stacja benzynowa

Ceny zbiorników LPG w Dolnym Śląsku – co warto wiedzieć? W ostatnich latach zauważalny jest wzrost zainteresowania gazem LPG jako tańszym i bardziej ekologicznym źródłem energii. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na zakup własnych zbiorników LPG, szczególnie na Dolnym Śląsku. Warto jednak przyjrzeć się bliżej temu, jak wyglądają aktualne ceny zbiorników LPG w tym regionie.

Koszt zakupu zbiornika LPG 

Ceny zbiorników na gaz LPG są różne, głównie ze względu na ich wielkość i rodzaj konstrukcji. Najmniejsze, o pojemności 2700 litrów, kosztują około 10 000 złotych. Średniej wielkości, o pojemności 4850 litrów, można nabyć za około 15 000–20 000 złotych. Natomiast największe zbiorniki na własność o pojemności 6400 litrów to wydatek rzędu 25 000–30 000 złotych. Oczywiście są to tylko orientacyjne kwoty, które mogą się różnić w zależności od producenta czy dostawcy.

Instalacja i montaż 

Kolejnym aspektem, który wpływa na końcową cenę zakupu zbiornika LPG, są koszty instalacji oraz montażu. Instalacja podziemna, która jest bardziej estetyczna i bezpieczna, jest również droższa. Można za nią zapłacić nawet do 20 000 złotych. Z kolei instalacja naziemna jest znacznie tańsza, ale może być mniej atrakcyjna wizualnie i zajmuje więcej miejsca. Koszt instalacji naziemnej to wydatek rzędu 5 000 – 10 000 złotych.

Dodatkowe koszty i formalności 

Warto również pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z zakupem zbiornika LPG, takich jak transport czy konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń. Cena transportu zbiornika zależy głównie od odległości. Transport do 50 km kosztuje średnio około 500 złotych, natomiast do 200 km to wydatek rzędu 1500 złotych. Dodatkowo właściciel zbiornika musi zgłosić jego montaż do miejscowego wydziału architektury i budownictwa oraz dopełnić wszelkich formalności związanych z legalną eksploatacją.

Podsumowując, warto dokładnie przemyśleć decyzję o zakupie własnego zbiornika LPG na Dolnym Śląsku, biorąc pod uwagę nie tylko cenę samego zbiornika, ale także koszt instalacji, montażu oraz dodatkowych opłat i formalności. Dobrze jest również porównać oferty różnych producentów i dostawców, aby znaleźć najkorzystniejsze warunki.