Jak wygląda zakładanie trawnika?

trawnik

Nie ma nic bardziej relaksującego niż spędzanie czasu na pięknie zielonym, równym trawniku. Zakładanie trawnika to jednak proces, który wymaga staranności oraz wiedzy na temat odpowiednich praktyk. Aby cieszyć się efektem prawdziwego „dywanu” z trawy, warto poświęcić czas na właściwe przygotowanie podłoża, dobór odpowiednich mieszanek traw oraz precyzyjny wysiew nasion. 

Jak dobrać odpowiednie mieszanki traw?

Dobór właściwej mieszanki traw jest istotny dla osiągnięcia optymalnych wyników i uzyskania trawnika o odpowiednich cechach użytkowych oraz estetycznych. Przed zakupem nasion warto ustalić, jaki efekt chcemy uzyskać oraz jakie będą warunki uprawy i użytkowania trawnika. Na rynku dostępne są różnorodne mieszanki traw, które charakteryzują się różną tolerancją na warunki siedliskowe, takie jak wilgotność podłoża, nasłonecznienie czy żyzność gleby. Warto zwrócić uwagę na zawartość mieszanki, czyli proporcje poszczególnych gatunków traw. W składzie np. mieszanki traw z Nowego Miasta Lubawskiego często znajdują się trawy szybko kiełkujące, które zapewniają szybkie pokrycie podłoża i zabezpieczają przed erozją gleby, oraz trawy o wolniejszym tempie wzrostu, które tworzą trwałą darnię.

 

Jak przygotować podłoże do wysiewu trawy?

Odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe dla sukcesu wysiewu trawy. Prace należy rozpocząć od dokładnego uporządkowania terenu, tj. usunięcia wszelkich kamieni, korzeni oraz innych zanieczyszczeń. Następnie warto sprawdzić pH gleby. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna lub zasadowa, konieczne może być wykonanie wapnowania lub zakwaszenia. Kolejnym etapem jest spulchnienie gleby za pomocą głębosza lub motyki na głębokość około 20–25 cm. Następnie teren należy wyrównać i udeptywać stopniowo, tak aby usunąć ewentualne przestrzenie powietrzne w strukturze gleby. Przed wysiewem można również zastosować nawozy mineralne lub organiczne.

 

Wysiew w kilku krokach

Najlepsza pora na wysiew trawy z centrum ogrodniczego Agroogród to wiosna (kwiecień-maj) lub jesień (sierpień-wrzesień), kiedy gleba jest jeszcze wilgotna, a temperatura powietrza umiarkowana. Rozpoczynając wysiew, warto zastosować metodę „krzyżową” – polega ona na wysiewaniu nasion najpierw w jednym kierunku (np. od północy do południa), a następnie w poprzek tego pierwszego kierunku (np. od wschodu do zachodu). Taka technika zapewnia równomierne pokrycie terenu trawą. Po wysiewie ziarna można przykryć cienką warstwą gleby lub piasku, następnie dokładnie je podeptać i obficie podlać.