Jak stosować olejek pielęgnacyjny do skóry?

Jak stosować olejek pielęgnacyjny do skóry?

Wiele osób decyduje się na pielęgnację swojej skóry. W okresie zimowym bardzo popularne są składniki natłuszczające. Szczególnie chętnie stosujemy olejek arganowy, wierząc w jego właściwości odżywcze i pielęgnacyjne. Pamiętajmy jednak, że nie tylko ważne jest stosowanie olejków, ale i nawilżanie skóry!

Dlaczego warto stosować olejki do skóry?

Z prostej przyczyny – olejki stanowią doskonałe medium do rozpuszczania różnych składników odżywczych – między innymi witamin, minerałów oraz związków roślinnych. O ile nie jesteśmy w stanie wchłaniać substancji przezskórnie, które rozpuszczone są w wodzie, o tyle już możliwe jest wchłanianie się substancji rozpuszczonych w tłuszczach – stąd skuteczność maści, olejków oraz balsamów. Klasyczny olejek ma też bardzo ważne działanie. Chodzi tutaj mianowicie o uszczelnianie bariery naskórkowej, co szczególnie sprawdza się w kontekście przesuszającej się skóry lub skóry ulegającej nadmiernemu złuszczaniu – jak choćby w schorzeniach grzybiczych. Olejek pozwala uszczelnić barierę naskórkową – jest to bardzo dobry preparat po kąpieli, gdyż umożliwia wiązanie cząsteczek wody w obrębie naskórka. Oliwki i olejki powinny być przez nas stosowane po kąpieli lub po stosowaniu preparatów nawilżających.

Jaki olejek najlepiej wybrać do skóry?

Skóra nie jest specjalnie wybredna pod względem tłuszczu, który jest zastosowany w jej obrębie. Przypomnieć należy, że nasza skóra sama per se produkuje łój, który natłuszcza ją oraz chroni przed wysychaniem i nadmiernym złuszczaniem. Jeśli nam zależy na szczególnie nawilżonej, delikatnej i elastycznej skórze, to warto oprócz klasycznych oliwek i olejków zastosować również emolienty, które wytwarzają skuteczną barierę w obrębie naszego naskórka – skóra na długo pozostaje miękka, nawilżona i elastyczna. Z olejkami powinniśmy uważać, gdy mamy tendencje do cery łojotokowej lub częstego powstawania zaskórników – jest to bowiem środowisko ułatwiające zainfekowanie i rozwój klasycznego trądziku. Właściwa pielęgnacja powinna obejmować krem, toniki nawilżające oraz olejek z substancjami odżywczymi!