Dlaczego wymiana opon na zimę jest taka ważna?

Sezonowa wymiana opon to zawsze utrudnienie dla kierowcy. Nie dość, ze musi ponieść dodatkowy koszt to jeszcze nie raz odstać godziny w kolejce do wulkanizatora. Ogumienie sezonowe ma jednak szereg zalet, które sprawiają ze wymiana opon z letnich na zimowe powinno się wkrótce stać obowiązkiem.

Po co wymieniamy opony na zimę?

Powodów sezonowej wymiany opon jest kilka. Wszystkie jednak wiążą się przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drodze – zarówno dla kierowcy i współpasażerów, jak i dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Wymiana opon Poznań koszt między 100, a 130 złotych za komplet felg stalowych. To niewiele zważywszy na inne koszty eksploatacji auta. Czy warto więc oszczędzać na bezpieczeństwie?

Charakterystyczne cechy opon zimowych

Śnieg, plucha czy szklanka to tylko niektóre czynniki powodujące, ze samochód może łatwo wpaść w poślizg nawet na drodze dobrej jakości. Wymiana opon na zimowe sprawia, ze dostosowujemy ogumienie do warunków atmosferycznych panujących w konkretnych miesiącach. Na inne warunki bowiem zaprojektowane zostały opony letnie, a na inne zimowe.

Użyte do produkcji opon na zimę mieszanki gumy lepiej radzą sobie przy niskich temperaturach od ich odpowiedników na lato. W połączeniu z niższym ciśnieniem powietrza nadanym do środku koła, dają lepszą przyczepność na mokrym, zmrożonym lub zaśnieżonym podłożu. Tym samym zapewniają większą kontrolę nad samochodem.

Jeszcze lepszą przyczepność gwarantuje dedykowana na zimę konstrukcja bieżnika. Strzałkowy kształt i większa głębokość sprawiają, że zimowy bieżnik lepiej odprowadza wodę spod opony, niż ma to miejsce w przypadku ogumienia letniego. Ogranicza to ryzyko wpadnięcia w poślizg, a także redukuje możliwość wystąpienia zjawiska znanego jako aquaplaning.

Opony zimowe czy całoroczne?

Rozwiązaniem pośrednim miedzy wymianą opon letnich na zimowe  jest montaż opon całorocznych. Na ten typ ogumienia często decydują się oszczędniejsi kierowcy To uniwersalne opony, które mają lepsze parametry jazdy zimą od opon letnich i analogicznie – latem zachowuje się na drodze lepiej niż miałoby to miejsce w przypadku założonych zimówek.

Opony całoroczne nadają się świetnie do jazdy po mieście lub do pokonywania małych odległości po dobrze utrzymanych drogach. Kierowca decydując się na ten typ ogumienia oszczędza nie tylko kupując jeden zestaw zamiast dwóch, ale również na samej usłudze wymiany opon – „całosezonówki” zakładane są tylko raz.

 W przypadku intensywnej eksploatacji auta i częstych podróży, lepiej jednak posiadać dwa komplety dedykowanych opon – jeden zestaw na lato i jeden na zimę.

Artykuł spasowany przez Proserwis – Wymiana opon i wulkanizacja Luboń, Poznań, Mosina. Zapraszamy do naszego serwisu w Puszczykowie.