Jak sfinansować wesele?

Sięgamy po pożyczki, by kupić sprzęt RTV czy AGD, wyremontować mieszkanie, wyjechać na wakacje, załatwić korepetycje dla dziecka czy kupić mu wyprawkę szkolną. Coraz więcej osób bierze również pożyczkę na wesele, po to, by dzięki niej uporać się z większością ślubnych wydatków.

Wprawdzie zgodnie z tradycją to na barkach rodziców panny młodej spoczywa obowiązek sfinansowania uroczystości, jednak rzadko kiedy mogą oni sobie na to pozwolić. Dlatego też przyszli małżonkowie coraz częściej decydują się sami zapłacić za organizację tego wielkiego dnia. Aby pokryć wydatki związane z tak kosztowną ceremonią, narzeczeni mają dwa wyjścia: odpowiednio wcześniej odkładać na ten cel pieniądze, albo…wspomóc się pożyczką.

Pożyczka na wesele

Wesele to nie tylko niezapomniana uroczystość, lecz również spory wydatek z czego zdają sobie sprawę i przyszli małżonkowie i ich bliscy. Tak organizacja ślubu, jak i wesela do najtańszych nie należą. Wynajęcie sali, orkiestry, fotografa, kamerzysty, opłata „za talerzyk”, kupno sukni ślubnej i garnituru, wypożyczenie samochodu, przystrojenie kościoła – to tylko niewielka część wydatków związanych z tym „wielkim dniem”. Tym, co pomoże nam sfinansować niektóre z nich (zwłaszcza jeśli na finansową pomoc bliskich nie mamy co liczyć), jest pożyczka na wesele (przyda nam się ona nawet wówczas, gdy mamy uzbieraną już pewną sumę, gdyż wesele zawsze może wynieść nas więcej niż początkowo planowaliśmy).

Inne sposoby na sfinansowanie wesela

Prócz pożyczki na wesele, koszty ceremonii mogą pomóc nam pokryć oszczędności (o ile takimi dysponujemy) lub rodzice (zakładając, że stać ich na to, by wesprzeć nas finansowo).

Jeszcze inną opcją jest wzięcie debetu, dzięki czemu bez problemu zapłacimy za wszystkie ślubne wydatki. O ile bank przydzieli nam debet, to będzie on spłacany z bieżących wpływów. Jeśli chcemy uniknąć odsetek, to zaciągnięte zobowiązanie powinniśmy spłacić zaraz po ślubie.

Innym instrumentem finansowym, który pomoże nam pokryć choć część przedślubnych wydatków jest karta kredytowa. Jeśli spłacimy ją w wyznaczonym na to terminie, to podobnie jak pierwsza pożyczka za darmo, tak i taki kredyt nie będzie nas nic kosztował (oddamy tylko tyle, ile wzięliśmy od banku).

Pożyczka na wesele – podsumowanie

Najpopularniejszym sposobem na sfinansowanie wesela pozostaje jednak pożyczka. Możemy ją zaciągnąć w dosłownie kilka chwil i wnioskować o przyznanie dokładnie takiej kwoty, jaka nas interesuje. Sami wybieramy również okres spłaty, co przekłada się na wysokość miesięcznej raty. Nim jednak sięgniemy po pożyczkę na wesele, zastanówmy się nad tym, czy nas na nią stać. Może lepszym pomysłem będzie zorganizowanie uroczystości za pół roku i sfinansowanie jej z własnych pieniędzy?

Niezależnie od tego, w jak zdecydujemy się pozyskać środki na wesele, pamiętajmy, że zarówno kredyt, jak i pożyczka, to poważne zobowiązania finansowe. Dlatego nim je zaciągniemy, podejdźmy do tego „z głową”. Zastanówmy się, jakiej dokładnie kwoty nam brakuje, z których wydatków możemy zrezygnować, a które uznajemy za absolutnie konieczne. Tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze, nie ma bowiem miejsca na brak zdrowego rozsądku i podejmowane pod wpływem impulsu decyzje.