Łupież towarzyszy ludzkości od zawsze. Na szczęście na rynku istnieje wiele środków, dzięki którym w krótkim okresie wyeliminuje się negatywne objawy choroby skóry głowy oraz ich przyczynę – grzyb. Czy warto stosować specjalistyczne preparaty czy może lepszym rozwiązaniem okażą się klasyczne środki myjące? Odpowiedzi w dalszej części artykułu.
Czym jest łupież?
Łupież to najczęstsza choroba skóry głowy. Według różnych statystyk zmaga się z nią połowa populacji globu. Istnieją pewne czynniki, które sprzyjają rozwojowi łupieżu, między innymi geny. Niekorzystne objawy pojawią się również w momencie, gdy prowadzi się nieregularny styl życia czy też nie stosuje się odpowiedniej higieny. Może się też zdarzyć sytuacja, w której dojdzie do zmian hormonalnych. Wówczas dochodzi do nadmiernego przetłuszczania skóry głowy.
Za rozwój łupieżu odpowiedzialny jest grzyb drożdżopodobny z gatunku Malassezia. Organizm czerpie pokarm z trójglicerydów obecnych w łoju. Produkuje w tym procesie wolne kwasy tłuszczowe.
Skutkiem tego, na skórze głowy pojawiają się płaty skóry, które się złuszczają. Szampon przeciwłupieżowy ma za zadanie wyeliminować grzyba i zapobiec namnażaniu się nowych osobników.
Co zawierają preparaty do eliminacji łupieżu?
Preparaty, które mają za zadanie eliminację łupieżu posiadają wiele specjalistycznych elementów. Mogą zawierać w swoim składzie następujące składniki:
- Pirytonian cynku – zmniejsza produkcję łojotoku, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
- Pirokton olaminy – działa przeciwzapalnie
- Ketokonazol – ułatwia usuwanie łusek od skóry głowy, działa przeciwgrzybiczo. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku warto zwrócić uwagę na ten składnik. Szampony zawierające ketokonazol nie są zalecane dla kobiet w ciąży, kobiet karmiącym piersią oraz małych dzieci!
- Oktopiroks – powoduje zmniejszanie się łojotoku, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
- Siarczek selenu – działa w znacznym stopniu przeciwgrzybiczo, powoduje zmniejszenie się niepożądanych skutków łupieżu takich jak swędzenie skóry.
- Kwas salicylowy – stanowi ważny składnik każdego szamponu. Działa na połączenie keratynowe, powodując to, że łuski z naskórka odchodzą bezproblemowo.
Specjalistyczne preparaty przeciwłupieżowe a zwykłe preparaty myjące
Rynek kosmetyków jest niezwykle rozbudowany. Istnieją środki, dzięki którym z łatwością usunie się niekorzystne objawy łupieżu i jego przyczynę. Według producentów efekty będą zauważalne już po 4 tygodniach. Niektórzy konsumenci stosują jednak inne rozwiązanie – klasyczne środki myjące.
Klasyczne środki myjące – szare mydło
Popularnym składnikiem, stosowanym przez wiele pokoleń było szare mydło.
- Główną jego zaletą jest relatywnie niska cena. Mydło z łatwością zapobiegnie nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Jest ono zatem idealnym rozwiązaniem na wyeliminowanie jednej z przyczyny powstawania łupieżu – wydzielania się łojotoku.
- Szare mydło nie jest zalecane dla osób posiadających włosy ze skłonnością do przesuszania. W konsekwencji może to doprowadzić do negatywnych podrażnień skóry. A stąd już jest o krok od narażenia na łupież.
Co lepsze?
Specjalistyczne środki, między innymi szampon przeciwłupieżowy, posiadają specjalistyczne składniki. Ich skuteczność jest potwierdzona badaniami. Z drugiej strony, dobrym pomysłem jest zastosowanie klasycznych środków myjących, takich jak na przykład szare mydło. Jedną z jego wad jest to, że nie jest dla każdego. W przypadku użycia kosmetyku przez osobę ze tendencją do przesuszania głowy, może on wywoływać efekt odwrotny – być jedną z przyczyn powstania łupieżu.
Podsumowanie
Łupież to choroba skóry głowy, objawiająca się kłopotliwymi czynnikami, takimi jak swędzenie bądź pieczenie. Dobrym rozwiązaniem na wyeliminowanie będą, zarówno profesjonalne środki przeciw łupieżowi, jak i stosowane przez nasze mamy i babcie środki myjące. Wszystkie specyfiki posiadają swoje wady i zalety, nie są dla wszystkich. To od Ciebie zależy decyzja, który środek wybierzesz.