Jak poradzić sobie z ostrą biegunką u dziecka

biegunka u dziecka

Ostra biegunka u dzieci to nieprzyjemny i dokuczliwy objaw spowodowany przez rotawirusy lub bakterie patogenne. W jaki sposób możemy pomóc dziecku, gdy dotyka je ten problem? Jedną z metod na łagodzenie i skracanie objawów ostrej biegunki jest stosowanie probiotyków – jaki w związku z tym warto wybrać?

Czym jest ostra biegunka?

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrą biegunkę rozpoznaje się wtedy, gdy dziecko oddało trzy płynne lub półpłynne stolce na dobę, lub gdy stwierdzono w stolcu obecność domieszek patologicznych, takich jak: śluz, ropa lub krew. Przyjmuje się, że za ostrą biegunkę u dzieci w 35–50%, w okresie jesienno-zimowym, odpowiedzialne są rotawirusy [1] W mniejszym stopniu przyczyną są zakażenia bakteryjne (Salmonella, Shigella, Campylobacter oraz patogenne szczepy pałeczki okrężnicy). Choć ostra biegunka zazwyczaj mija samoczynnie do 7 dni, to nie należy pozostawiać jej bez reakcji. Podstawą jest wdrożenie leczenia adekwatnego do przyczyny dolegliwości, np. w przypadku zakażeń bakteryjnych zasadne może okazać się zastosowanie antybiotyków. Ponadto istotne jest stałe nawadnianie organizmu dziecka płynem glukozowo-elektrolitowym, aby nie doszło do odwodnienia.

Probiotyk a ostra biegunka

Obecność biegunki wywołanej zakażeniem bakteryjnym oznacza, że w układzie pokarmowym doszło do dysbiozy, czyli do zachwiania równowagi mikrobiologicznej. Dodatkowym czynnikiem, który pogłębia to zjawisko, będzie zastosowanie antybiotyków, które choć eliminują drobnoustroje patogenne, to również wpływają negatywnie na bakterie probiotyczne. Zredukowaną w trakcie choroby ilość dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego możemy jednak uzupełnić preparatem probiotycznym. Jego zadaniem będzie skrócenie czasu trwania biegunki m.in. poprzez zahamowanie procesu namnażania drobnoustrojów chorobotwórczych. Czym jest natomiast probiotyk? To preparat zawierający wyselekcjonowane kultury żywych bakterii kwasu mlekowego mające zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego), które są odporne na kwas żołądkowy i sole żółciowe. Najczęściej, w preparatach probiotycznych stosuje się specjalnie dobrane bakterie rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.

Jaki probiotyk dla dziecka wybrać?

Kluczową kwestią podczas decyzji o podaniu probiotyku powinna być skuteczność danego preparatu. Oznacza to, że musi on mieć w swoim składzie przebadane szczepy bakterii kwasu mlekowego. Spośród wielu preparatów warto zwrócić uwagę na lek OTC (dostępny bez recepty) trilac® https://trilac.pl. W składzie probiotyku znajdują się 3 szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane pod kątem skuteczności: Lactobacillus acidophilus (La-5), Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) oraz Bifidobacterium lactis (Bb-12), które uzupełniają naturalną florę bakteryjną i zapobiegają namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów w układzie pokarmowym. trilac® sprawdza się podczas trwania ostrej biegunki i skraca czas jej występowania. Ponadto jest to lek bezpieczny, który nie ma ograniczeń wiekowych, a dzięki możliwości otwarcia kapsułki i dodania probiotyku do mleka czy kaszki, można go podawać nawet niemowlętom. trilac® może być również stosowany podczas antybiotykoterapii i po jej zakończeniu, a także w ramach profilaktyki tzw. biegunki podróżnych.

Bibliografia:

  1. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Inga Adamska “Ostra biegunka u dzieci – najnowsze wytyczne”, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 6, 431–438.

  2. Anna Falszewska, Hanna Szajewska “Ostra biegunka infekcyjna u dzieci – co mówią aktualne dane?”, Zakażenia XXI wieku 2018;1(1).

  3. Piotr Sawiec “Postępowanie w ostrej biegunce u dzieci”, Medycyna Praktyczna – Pediatria 4/2014,