Gdzie można znaleźć spis organizacji NGO?

organizacja ngo

Organizacje pozarządowe i ich działalność przez lata zdążyły się już wpisać na stałe w naszą codzienność. NGO najczęściej reprezentują ciekawe i szczytne inicjatywy, działając jednocześnie na zasadach non-profit. Liczne organizacje pozarządowe funkcjonują także w naszym kraju. Co warto wiedzieć na ich temat? Gdzie można znaleźć spis organizacji NGO?

Organizacje pozarządowe w Polsce

W Polsce, według oficjalnych danych, funkcjonują obecnie 143 tysiące organizacji pozarządowych. Większość z nich operuje w skali roku dość skromnymi środkami finansowymi, które pozyskuje w ramach rozmaitych akcji społecznych, zrzutek, dofinansowań czy też przekazywanego rokrocznie 1% z naszych podatków. NGO bazują w przypadku swojej działalności na spontanicznej i dobrowolnej pracy wolontariuszy. Niestety ograniczenia finansowe często nie pozwalają organizacjom pozarządowym na zatrudnianie etatowych pracowników ze względu na wysokie koszty związane z taką formą współpracy.

Gdzie można znaleźć spis organizacji NGO?

Co zrobić, gdy potrzebujemy przejrzeć spis organizacji NGO funkcjonujących w naszym kraju? Oczywiście w takiej sytuacji przychodzi nam z pomocą Internet i “Wujek Google”. Po wpisaniu frazy “Gdzie można znaleźć spis organizacji NGO?” otrzymujemy odpowiedź zwrotną z przekierowaniem do strony spis.ngo.pl. Pozwala ona na wyszukiwanie organizacji pozarządowych na bazie takich danych, jak nazwa organizacji, numer KRS czy też REGON. Po wyszukaniu danej organizacji zostaną nam wyświetlone jej dane teleadresowe, notka z nią związana oraz dane rejestrowe. To przydatna baza jeśli chcemy zweryfikować organizację, którą chcemy wesprzeć, lub z którą mamy zamiar nawiązać współpracę. Taka weryfikacja jest istotna ze względu na to, że w sieci roi się od cyberprzestępców wykorzystujących szlachetne idee do osiągania własnych, często niezgodnych z prawem celów.