Funkcjonale mieszkanie dla osób starszych

W standardowo urządzonym wnętrzu domu, czy mieszkania osoby ograniczone ruchowo, czy osoby starsze mogą mieć problemy ze swobodnym poruszaniem się. Dla takich osób przestrzeń powinna być dostosowana do ich potrzeb, czyli wygodna i funkcjonalna i co najważniejsze bezpieczna. Przestrzeń powinna minimalizować ryzyko ewentualnego urazu, ponieważ w starszym wieku niektórzy mają wady wzroku, czy problemy z utrzymaniem równowagi.

Rzeczy pod ręką

Aranżują mieszkanie dla osób starszych ważne, żeby jak najwięcej rzeczy znajdowało się w zasięgu ręki. Dlatego z pewnością lepiej sprawdzą się szafki stojące. Wszelkiego rodzaju uchwyty powinny być wygodne i klasyczne, żeby senior bez problemu mógł obsługiwać. Szafki zamieszczone nieco wyżej czyli pawlacze i wiszące nie są wskazane, ponieważ sięgając co jakąś rzecz z góry istnieje ryzyko upadku co w następstwie może prowadzić do urazu. Podobnie z wymianą spalonych żarówek. Osoba starsza powinna poprosić kogoś o pomoc, a nie wymieniać na własną rękę.

Minimalizowanie urazów

Wśród osób starszych dużo wypadków zdarza się także w domu. Główna przyczyną jest potknięcie np. o dywan, buty, kable czy progi, co w następstwie może prowadzić do upadku i urazu. Świeżo umyta, śliska podłoga także nie jest bezpieczna. Dlatego we wnętrzach w których przebywa senior należy w jak największym stopniu minimalizować potencjalne zagrożenie. Kable w prosty sposób można schować pod maskownicami, czy listwami, dywany przede wszystkim nie powinny się przemieszczać, natomiast w przypadku progów, o ile to możliwe powinniśmy w ogóle zrezygnować. Okna i drzwi tarasowe mają możliwość zastosowania niskiego progu, który ułatwi przemieszczanie się osób starszych.

mieszkanie dla osób starszych

Komfort obsługi

Duże, ciężkie drzwi tarasowe mogą stanowić problem z otwarciem dla osób starszych. W dobie postępu technologicznego sterowanie dużymi i ciężkimi skrzydłami już nie stanowi problemu. Rozwiązania oferowane na rynku umożliwiają otwarcie skrzydeł za pomocą pilota, przycisku, a nawet za pomocą smartphone przez odpowiednią aplikację. Takie funkcje z pewnością ułatwią komfort życia osobom starszym.

Bezpieczeństwo

Podstawową kwestią urządzając wnętrza dla seniora należy brać pod uwagę ich bezpieczeństwo. Jeżeli obawiamy się, że osoba starsza mogłaby wypaść przez okno, wówczas można zastosować klamkę z kluczykiem, dzięki której po wciśnięciu przycisku nie będzie możliwy obrót klamką. Warto pomyśleć także o bezpiecznych szybach hartowanych, które są 4 razy bardziej odporne na uderzenie niż zwykłe. Natomiast w przypadku bardzo silnego uderzenia pęka w sposób bezpieczny na kawałki o nieostrych krawędziach minimalizując ryzyko skaleczenia. Na osoby starsze mogą czyhać także inne niebezpieczeństwa np. oszuści i złodzieje, dlatego z pewnością pomocne okażą się kontaktrony, czyli niewielkie czujniki otwarcia, które zasygnalizują próbę otwarcia okna z zewnątrz.

Łazienka

Łazienka seniora także powinna być dostosowana do jego potrzeb. Dlatego warto przy sedesie zamontować poręcze, które ułatwią siadanie i wstawanie. Do kąpieli zalecany jest prysznic z niskim progiem lub w ogóle bez progu i oczywiście krzesełko.