Dekoracje ze zdjęć – jak stworzyć domową galerię?

Plakaty oraz obrazy są idealne do stworzenia ciekawej aranżacji ściany, ale równie dobrze sprawdzą się w tej roli galerie wykonane z naszych zdjęć. To nie tylko sposób na wprowadzenie do mieszkania bardzo prywatnej dekoracji, ale również nadanie mu przytulności oraz charakteru. Jak stworzyć w kilku prostych krokach domową galerię zdjęć? Podpowiadamy.

Określ swój styl

Po pierwsze i najważniejsze: wybór odbitek zdjęć do których mamy sentyment albo po prostu uważamy, że są idealnymi kandydatami na ciekawe ozdobienie wnętrza. Warto brać także pod uwagę te, które pokazują, jakimi ludźmi jesteśmy, co lubimy, słowem – staną się taką naszą osobistą wizytówką. Dobrze, jeśli pasują też do siebie tematycznie. Nie oznacza to jednak, że musimy zamknąć się w tej konwencji. Istotne jest także to, aby dopasować je kolorystycznie. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wydrukowanie ich formie czarno-białej lub sepii. Jeśli jednak postawimy na kolory, pamiętajmy o tym, aby w miarę możliwości ze sobą współgrały. Unikniemy tym samym dość nieestetycznie prezentującej się mozaiki, która raczej nie spełni roli ozdobnej, a wprowadzającej do wnętrza aranżacyjny chaos. Na jaką wielkość postawić? Standardowa, to odbitki 10×15, jednak bardzo dobrze prezentują się na ścianie także o wiele większe formaty. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby umiejętnie je ze sobą zestawić.

Ważny jest wybór odpowiedniej ramki

Kiedy już drukowanie zdjęć mamy za sobą, czas na podjęcie decyzji o tym, w jakie ramki je osadzimy. Jednym ze sposobów na stworzenie kolekcji jest wybór jednakowych, ale równie dobrze możemy postawić na różną kolorystykę, wielkość czy też inny kształt. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzone jest wnętrze, a także indywidualnych upodobań. Jak we wszystkim, ważne jest jednak zachowanie umiaru, żeby nie otrzeć się o granicę kiczu. Czasem mniej, znaczy więcej.

Rozmieszczenie zdjęć

Kolejny krok, to rozmieszczenie odbitek. Jest prosty sposób na to, żeby zaplanować, jak ma wyglądać galeria. Wystarczy ryza papieru odpowiadająca wielkością ścianie, na której będą wisiały zdjęcia. Aby stworzyć wstępny projekt, kładziemy ją na podłodze, a następnie układamy ramki, tworząc dowolną kompozycję. Potem należy odrysować każdą z ramek, wyciąć powstałe „obrazy” i przykleić je na ścianę. Projekt można modyfikować w dowolny sposób, a jeśli już będziemy zadowoleni z efektów, czas na wieszanie zdjęć.

Czy zawsze potrzebne są gwoździe?

Absolutnie nie. Jeśli chcemy uniknąć szpachlowania naszych ścian, kiedy galeria nam się znudzi, możemy sięgnąć po alternatywne rozwiązania do zamieszczenia na nich odbitek. Z pomocą przychodzą produkty do inteligentnego montażu. Gwoździe możemy z powodzeniem zastąpić między innymi: rzepami, taśmami dwustronnymi, haczykami samoprzylepnymi, gotowymi systemami zawieszeń, klejami, czy też masą do klejenia.

Domowa galeria obrazów jest najłatwiejszym sposobem na to, aby nadać wnętrzu przytulności, a zarazem charakteru. Najlepsze w tworzeniu jej jest to, że ogranicza nas wyłącznie indywidualne poczucie smaku. Sami decydujemy o tym, czy ma się na nią złożyć zbiór pamiątkowych zdjęć czy może efekty sesji wykonanej przez fotografa. Najważniejsze w stworzeniu tego typu ozdoby ściany jest to, aby każdy z domowników patrząc na nią, mógł poczuć się dobrze we własnym domu i powiedzieć sobie, że to takie „jego miejsce na Ziemi”.