Deski opalane ogniem na elewację budynku

deski elewacyjne

Budując dom i aranżując go zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, często szukamy oryginalnych rozwiązań, dzięki którym nasze wnętrza sprawią wrażenie nietuzinkowych. Idealnym pomysłem na ciekawą aranżację zarówno wnętrza naszego domu jak i elewacji zewnętrznej będzie deska opalana ogniem. Już sama nazwa tej techniki obróbki drewna brzmi tajemniczo i dość zaskakująco. Przybliżymy wam zatem tę technikę, gdyż jest ona niezwykle ciekawa.

Co to jest Shou Sugi Ban?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jest to niezwykła technika obróbki drzewa poprzez jego zwęglenie w sposób kontrolowany. W dosłownym tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza spaloną deskę cedru. Oczywiście Japończycy wypróbowali tę metodę również na innych deskach drzew jak sosna, dąb, jedlica zielona czy żywotnik olbrzymi. Próby te przebiegły pomyślnie, tak więc i te drzewa były wykorzystywane do tej techniki.

Efekt deski opalanej ogniem otrzymuje się poprzez kontrolowane spalanie deski, do momentu aż zrobi się czarna od sadzy. Następnie drewno jest spłukiwane wodą i przecierane sztywną, drucianą szczotką. Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie deski olejem, co znacznie poprawia jej wygląd. Kolor deski zależny jest od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju drewna wybranego do obróbki, rodzajem oleju, a także czasu opalania. Dzięki temu każda deska jest inna, a ty możesz się cieszyć niepowtarzalnością w swoim domu.

deski ozdobne

Korzyści z opalania desek

Drewniana elewacja, którą wybiera większość osób aranżujących swoje domy, zwraca uwagę na późniejsze łatwe utrzymanie tego materiału w dobrej kondycji. Deski opalane ogniem są niezwykle trwałe i odporne na wodę, ogień, ostre warunki atmosferyczne, ale także na bakterie i insekty. Deski obrobione w tej technice nie ulegają gniciu. Jeżeli będą wykorzystane na zewnątrz do elewacji budynku, musimy konserwować je co 10 lat, natomiast deski zamontowane wewnątrz domu nie muszą być w ogóle konserwowane.

Drewno jako ciekawy materiał

Drewno zdecydowanie jest najpopularniejszym materiałem używanym do aranżacji wnętrz oraz ogrodów. Dzięki szerokiemu zastosowaniu spotykamy je w meblach, podłogach, schodach. płotach czy ciekawych elementach dekoracyjnych. Dzięki technice opalania drewna zyskujemy deski elewacyjne odporne na działanie wody i ognia, ale również materiał, który dzięki obróbce termicznej zyskuje połyskliwy kolor oraz wyraźnie zarysowane linie.

Jak powstała technika Shou Sugi Ban?

Deski opalane ogniem zostały wymyślone przez Japończyków setki lat temu. Powodem było stworzenie materiału do budowy domów, który będzie odporny na pożary, deszcze, a także będzie trwały. Z czasem materiał ten został odsunięty na bok przez ceramikę i plastik. Jako drewniana elewacja wrócił do łask około 2000 roku, w Polsce natomiast moda na taki typ elewacji zaczęła się kilkanaście lat później. Zdecydowanym plusem takich desek jest ich trwałość na czynniki zewnętrzne i właściwie brak ich częstej konserwacji. Wybierając ten rodzaj elewacji, masz gwarancję nietuzinkowej aranżacji swojego domu.

Partnerem materiału jest CustomZole.