Pierre Auguste Renoir: Śniadanie wioślarzy

Dobrze dobrany obraz jest niezwykle ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza. Tym, którzy nie przepadają za nowoczesną sztuką, którzy nie doceniają awangardy, surrealizmu czy kubizmu proponujemy skierowanie swojej uwagi na sztukę impresjonistów. Jednym z płócien, które z powodzeniem może upiększyć mieszkanie jest kopia obrazu Śniadanie wioślarzy, którego autorem jest jeden z twórców tego kierunku, a mianowicie Pierre Auguste Renoir.

A zaczęło się od porcelany

Pierre Auguste Renoir to francuski malarz, który swoja karierę rozpoczął od malowania obrazów na zastawie porcelanowej. Była to jak widać doskonała forma ćwiczenia, ponieważ z czasem impresjonista ten zaczął tworzyć wiekopomne dzieła jak chociażby słynne Śniadanie wioślarzy. W całej swojej karierze Francuz namalował ponad sześć tysięcy prac. Umiłował sobie zwłaszcza portrety, akty i martwa naturę. Co ciekawe, w odróżnieniu od wielu impresjonistów, nie przepadał on za tworzeniem pejzaży samych w sobie.

Natura przede wszystkim

Impresjonizm, za którego twórcę i czołowego przedstawiciela uważa się właśnie Pierre Auguste Renoira opierał się na oddawaniu czystych wrażeń natury estetycznej, jakie malarz odczuwał obserwując dany obiekt. Impresjoniści tworzyli głównie na powietrzu, ponieważ upodobali sobie właśnie żywą naturę, jej piękna i zmienność. Prace impresjonistów charakteryzowały się nie trzymaniem się ściśle określonych zasad, używaniem jasnych, słonecznych barw. Przedstawiciele tego kierunku, z Renoirem na czele, za cel przyjęli sobie chwytanie życia w jego ulotności. O tym jak jest ono ulotne wiedział sam Renoir, ponieważ zaczął cierpieć na reumatoidalne zapalenie stawów – przez ostatnie 20 lat życia tworzył siedząc na wózku inwalidzkim.

Na przekór smutkom

Pierre Auguste Renoir był chyba jednym z nielicznych wielkich artystów, który nigdy nie namalował smutnego obrazu. I to widać chociażby na płótnie Śniadanie wioślarzy. Obraz ten tworzony był bardzo długo. Przedstawiał grupę przyjaciół malarza, a nawet jego przyszłą żonę. Namalowany techniką olejną obraz miał za zadanie pokazania beztroskiej atmosfery wśród grupy przyjaciół wywodzących się z podparyskiego środowiska wioślarskiego. Jasne kolory, dokładnie uchwycone emocje, uczucie rozluźnienie – to wszystko rzuca się w oczy podczas oglądania tego płótna. Oryginalne Śniadanie wioślarzy nie jest niestety w zasięgu zwykłego człowieka, jednak jest to obraz bardzo często kopiowany. Dzięki nowoczesnym technikom, takim jak chociażby drukowanie na płótnie, za niewielką stosunkowo cenę można powiesić u siebie na ścianie właśnie ten obraz. Jest to doskonałe uzupełnienie salonu w stylu klasycznym, aczkolwiek ponadczasowe dzieła Renoira pasować będą także do innego typu wyposażenia wnętrz. Jeśli chodzi o repliki, to oprócz wspomnianych wydruków na płótnie, można zdecydować się także na kopię olejną – wiadomo jednak, że na taki obraz trzeba będzie odrobinę dłużej poczekać. Najważniejsze jest jednak to, że impresjonizm będzie mógł zagościć w waszych domach.