Czym się zajmuje lekarz pediatra?

lekarz pediatra

Pediatra to specjalista z zakresu chorób dziecięcych, a więc zajmuje się profilaktyką i leczeniem młodzieży do ukończenia 18 roku życia. Do jego obowiązków należy monitorowanie prawidłowego wzrostu dzieci, kwalifikacja do szczepień ochronnych, czy podejmowanie działań ukierunkowanych na diagnozę i leczenie najmłodszych. Czym dokładnie zajmuje się lekarz pediatra? Podpowiadamy. 

Kim jest pediatra?

Lekarz pediatra w Inowrocławiu po ukończeniu medycyny odbył trzyletnią specjalizację z pediatrii i sprawuje opiekę nad pacjentami do 18 roku życia. Zajmuje się zarówno profilaktyką, jak i diagnozowaniem chorób, ponieważ ma odpowiednią wiedzę, aby zastosować właściwą terapię nie tylko w przypadku infekcji czy drobnych schorzeń, ale także tych o podłożu genetycznym, czy psychosomatycznym. W razie konieczności kieruje małego pacjenta do innego specjalisty. Lekarz kwalifikuje również do szczepień ochronnych i wykonuje bilanse zdrowia, podczas których monitoruje stan fizyczny i psychiczny dziecka.

Kiedy udać się z dzieckiem do pediatry?

Opieka lekarska nad dzieckiem w Inowrocławiu oferowana jest zarówno przez przychodnie, jak i lekarzy prowadzących indywidualną praktykę lekarską. Do pediatry warto udać się z dzieckiem zdrowym w wieku 2, 4, 7, 9, 13, 16 i 18 lat, w celu wykonania bilansu profilaktycznego, podczas którego specjalista ocenia czy maluch rozwija się prawidłowo. Do takiego lekarza należy udać się również w celu kwalifikacji do szczepienia. Terminy przyjmowania poszczególnych preparatów znajdziemy w kalendarzu szczepień.

Do pediatry z dzieckiem chorym z kolei należy udać się w sytuacji, kiedy ma ono podwyższoną temperaturę, katar czy kaszel i chcemy skonsultować jego stan zdrowia z lekarzem. Również dolegliwości żołądkowe, skórne, osłabienie reakcji na bodźce, brak apetytu czy kłopoty ze snem to problemy, z którymi należy udać się do pediatry, ponieważ specjalista ten może diagnozować i leczyć dolegliwości związane niemal z każdym układem, a w razie potrzeby skieruje dziecko do odpowiedniego ośrodka.